Přejít k hlavnímu obsahu

Photokina 2010: více kompaktů s pořádným snímačem

redakce 22.09.2010

Na letošní Photokině je vidět více zástupců poměrně mladé třídy digitálních fotoaparátů, které jsou sice kompaktní, ale snímky poskytují na úrovni zrcadlovek.

Pro tuto třídu zatím nemáme prosté a jednoznačné jméno, tedy řekněme, že jsou to „kompakty s velkým snímačem“. Obsahují totiž tytéž snímače co nejnižší třída zrcadlovek — zrcadlovek amatérských. Do vcelku malého těla se takový snímač vejde; zrcadlovky jsou velké mimo jiné pro přítomnost zrcadla a pro složitou stavbu optického hledáčku.

Tyto kompakty lze poznat podle toho, že na malé tělo je upevněn nebývale velký objektiv. A bezpečně je poznáte podle ohniskových vzdáleností napsaných na objektivu — nebudou v milimetrech, nýbrž v desítkách milimetrů.

Proč a pro koho mají takové přístroje smysl? — Jde právě o větší snímač. Snímače malých digitálních kompaktů jsou totiž drobné natolik, že příliš narážejí na fyzikální omezení — přinejmenším současné technologie. Pro svou titěrnost (jen několik milimetrů na několik milimetrů) trpí šumem, který nejenže je na některých snímcích přímo vidět, ale krom toho omezuje vlastně všechny zásadní veličiny digitální fotografie: jak skutečné rozlišení snímků, tak dynamický rozsah, tak jemnost podání barevného. (Šumem trpí malé snímače proto, že jsou nehledě na své rozměry rozděleny na milióny pixelů.)

Snímače i těch nejlevnějších zrcadlovek — a zmíněných „velkých“ kompaktů — mají plochu několikanásobnou, a tomu odpovídající mnohem vyšší kvalitu snímků. Kvalitu, která bývala pro leckterého amatéra hlavním důvodem, proč si pořídil zrcadlovku. Mnohé kompakty nové třídy mají dokonce bajonet na objektivy výměnné — to se zdá být nynějším hlavním proudem, ač tu a tam se najde i model s objektivem pevným.

Tedy vzdáte‑li se hledáčku zrcadlovky (a její bytelné stavby s pořádným madlem), stále získáte většinu jejích ostatních výhod, ale ušetříte peníze váhu. To může dosud nerozhodnutému zájemci o vážnější fotografování docela zamotat hlavu…

Uveďme však přinejmenším to, že tyto kompakty pomaleji zaostřují, ježto prozatím nejsou vybaveny zaostřováním fázovým jako zrcadlovky.

S nástupem těchto přístrojů se asi dílem sníží prodej zrcadlovek, avšak mnohem ohroženější se zdají být velké kompakty se snímačem malým, jako je například Canon PowerShot řady G nebo Nikon Coolpix řady P. Jestliže tyto postupně z trhu zmizí, ježto pozbudou přitažlivosti, možná nám bude stačit říkat „velké kompakty“.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme