Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Plánujete dovolenou? Mapa rizik ukazuje nebezpečná místa ve světě

Josef Mika 16.11.2023
Zdroj: Risk Map

Politické nepokoje, změny životního prostředí a klimatu nebo nestabilní ekonomika dělá z cestování do některých částí světa riskantní podnik. Mapa cestovních rizik hodnotí situaci v jednotlivých zemích a vyhodnocuje rizika. Může být užitečným pomocníkem při plánování vašich cest.

Kapitoly článku

Každý, kdo cestuje do jiné země, by se měl předem informovat o bezpečnostních rizicích v dané zemi nebo oblasti. Politické nepokoje, přírodní katastrofy nebo hrozba teroristických útoků představují pro cestující těžko vypočitatelné bezpečnostní riziko. Jako vodítko zde může posloužit Mapa rizik (Risk Map).

Britská poradenská společnost Control Risks společně s organizací International SOS každoročně vydává Risk Map (Mapu rizik), která upozorňuje na ekonomická rizika pro společnosti působící v zahraničí. Při hodnocení jednotlivých zemí hraje politická situace stejně důležitou roli jako kriminalita a terorismus. Také cestovatelé mohou z Mapy rizik vyvodit důležité závěry.

Při hodnocení se zohledňují různé aspekty. Patří mezi ně například kybernetické riziko, politická rizika a vnitřní bezpečnost.

Extrémní bezpečnostní situace: týká se především těchto zemí

Risk mapa
Mapa rizik je k dispozici buď online nebo jako PDF zdarma ke stažení.
Zdroj: Risk Map

Risk Map rozděluje země do deseti rizikových stupňů (1-10), aby bylo možné okamžitě rozpoznat země se zhoršenou bezpečnostní situací. Barva označuje, do které úrovně daná země patří. Země se zeleným pozadím mají nejnižší riziko, to pak prudce stoupá přes žlutou a oranžovou až k tmavě červené.

Podle aktuální Mapy rizik je bezpečnostní situace v Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Jemenu klasifikována jako mimořádně nebezpečná. Země jako Středoafrická republika a Myanmar jsou také označeny jako extrémně rizikové. Není překvapením, že vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu je riziko v této zemi také extrémně vysoké.

Mohlo by vás zajímat

Riziko v Evropě je nízké, i když se podle mapy mírně zvyšuje. jako nejbezpečnější jsou v Evropě označovány Švýcarsko, Rakousko a (pro nás možná překvapivě) také Slovinsko.

Mapa rizik hodnotí i obvyklé prázdninové destinace 

Mapa cestovních rizik ukazuje nejen nejnebezpečnější destinace, ale také země, které jsou klasifikovány jako zvláště bezpečné. Stejně jako v minulosti mezi ně patří zejména skandinávské země. Lídrem z hlediska nejnižšího rizika je Island.

Mapa rizik vám proto pomůže rozpoznat potenciální bezpečnostní rizika a podle toho se na cestu připravit. 

Mapa zdravotních rizik

Mapa zdravotních rizik
Travel Risk Map organizace International SOS zahrnuje i zobrazení rizika z hlediska zdravotní situace v jednotlivých zemích.
Zdroj: International SOS Risk Map

Organizace International SOS vydává vlastní mapu rizik (Risk Map), která zobrazuje také rizika z hlediska zdravotní situace v konkrétních zemích. I to může být pro cestovatele velmi důležité.

Nutno ale dodat, že rozdělení je velmi hrubé. V kategorii Mental Health Risk (riziko duševních nemocí) je na tom například celá západní Evropa hůře než ta východní. A ve Španělsku a Portugalsku podle Mapy cestovních rizik trpí psychickými problémy až pětina obyvatelstva. Štěstí, že u nás to je jen 10 až 12 %.

Zdroj: Control Risk, International SOS Risk Map


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud