Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Plány Microsoftu, ze kterých mrazí: to co ve Windows fungovalo mnoho let, půjde pryč – co nahradí zažité funkce?

Jiří Palyza 08.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Vybavují se vám zvěsti o systému Windows 12? Jejich základem byly plány na zásadní změny ve Windows. Microsoft na nich usilovně pracuje, a co je velmi překvapivé, zbavuje se funkcí, které v systému sloužily posledních třicet let. Proč a čím je nahradí?

Kapitoly článku

Oproti veškerým očekáváním a spekulacím Microsoft uvedl, že systém Windows 12 nebude uvolněn v roce 2024. Velké plány na přestavbu svého systému ale stále neopustil.

Podle interních zdrojů Microsoftu mají nové inovace ve Windows přispět k rozvoji nové generace počítačů a notebooků. Jak jistě tušíte, jde o počítače s umělou inteligencí. Vyniknout má nová funkce Windows, nazvaná AI Explorer.

První příklady toho, co má tato nová funkce dělat, jsou na jednu stranu fascinující, ale z druhého pohledu docela děsivé. Pokud se Microsoft skutečně tímto směrem vydá, pak by mělo být jasné, že ve Windows silně upozadí doposud ústřední koncepty ovládání, které používá už třicet let. Jde například o nabídku tlačítka Start nebo Průzkumník.

AI Explorer jako všeobjímající centrum Windows
 

Nový model laptopu Microsoft Surface
Microsoft chystá zásadní změnu, kterou mají přinést počítače s podporou umělé inteligence. Ústředním ovládacím prvkem se má stát AI Explorer.
Zdroj: Microsoft

Microsoft se naplno věnuje umělé inteligenci, která se ale k našim uživatelům prozatím ve větší míře nedostala. Doposud nejdůležitější funkce, Windows Copilot, stále není pro uživatele v Evropě k dispozici. Ostatní funkce, jako například překlady v reálném čase, nebo Windows Studio Effects, jsou pouhými dílčími vylepšeními, které spíš pokrývají mezery.

Oproti tomu AI Explorer má přinést nepřehlédnutelnou inovaci. Ambicí Microsoftu je jeho prostřednictvím revolučně změnit koncepci systému Windows, na kterou jsme zvyklí a jen s drobnými obměnami ji používáme už po dobu třiceti let.
 

Mohlo by vás zajímat

AI Explorer, Průzkumník s podporou umělé inteligence, na kterém Microsoft pracuje a je určen pro Windows 11, je podle jeho slov výjimečnou funkcí, která odlišuje počítače s umělou inteligencí od "normálních" počítačů.

Mělo by jít o pokročilého Copilota, který bude vybaven i funkcí historie. Prakticky vše, co na počítači uděláte, půjde vyhledávat přirozenou formulací dotazů. To by mělo fungovat ve všech programech, například pro vyhledávání v historii online konverzací, dokumentů, prohlížených webových stránek nebo obrázků.

Mohlo by vás zajímat

Příklad: hlasový pokyn "Najdi seznam restaurací, které si oblíbila Alena" by AI Explorer nasměroval do konverzací, vedených v systému Windows s Alenou, a v nich prohledal části, ve kterých se zmiňovala o restauracích. Fungovat by měly i neurčité povely, například "Najdi něco o dinosaurech".

Na jednu stranu jde skutečně o posun v ovládání Windows, který fascinuje. Jeho děsivost tkví v tom, že Windows by našel každé slovo, každou větu, každý obrázek a každé související téma k jakémukoliv výrazu, a prakticky by vás kompletně prolustroval.

Součást verze Windows 11 24H2

Nabídka kanálu Windows Insider
V kanálech Dev a Canary se už objevily předběžné verze systému Windows 11 24H2.
Zdroj: Služba Windows Update

Nový AI Explorer bude součástí systému Windows 11 24H2, který má být uvolněn na podzim. Očekává se, že nová funkce by také měla rozumět kontextu, podporovat projekty a dokonce navrhovat úkoly v návaznosti na aktuální obsah obrazovky.

Pak by mělo stačit například zobrazit fotografii nebo obrázek a AI Explorer může okamžitě navrhnout úpravu například odstraněním pozadí.

To může zcela změnit práci s Windows. Skončil by zažitý postup načtení obrázku, otevření vhodného programu a ruční zpracování požadovaných úprav.

Mohlo by vás zajímat

Z hlediska načasování se ale AI Explorer pravděpodobně opozdí. První počítače s podporou umělé inteligence jsou už na trhu, případně je jejich uvedení na spadnutí. Své vlastní – Surface Pro 10 a Surface Laptop 6 – Microsoft uvede 21. března 2024. Nové funkce umělé inteligence ve Windows tedy nebudou k dispozici hned od začátku.

Zní vám to celé jako sci-fi? Možná ano, ale vzpomeňme, jaký byl náš vztah k ChatGPT a obrázkovým AI ještě před pár měsíci a kde jsme teď. Pokud patříte k fanouškům Windows a sledujete vývojové trendy, novinku si můžete vyzkoušet stažením prvních experimentálních verzí Windows 11 24H2 v kanálech Dev nebo Canary.

Zdroj: Windows Central


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud