Přejít k hlavnímu obsahu

PlayStation 5 má problém: akutní nedostatek prý potrvá ještě dlouho

Jakub Fišer 10.05.2022
info ikonka
Zdroj:

Ve světě technologií stále hoří polovodičová krize. Podle expertů z oboru rozhodně nesměřuje ke svému konci, ba naopak. Problémy se kupí a výrobce konzolí a grafických karet čekají ještě krušné časy. Kdy se trh vrátí do normálu?

Generální ředitel společnosti Intel, Pat Gelsinger, se nechal slyšet, že prognózy ohledně konce čipové krize nejsou veselé. Pro stanici CNBC řekl, že jeho původní odhad se zřejmě nevyplní. V minulosti vystupoval se stanoviskem, že krize se potáhne až do roku 2023.

Vzhledem k aktuální situaci ve světě, válce na Ukrajině a extrémní finanční recesi se předpokládá, že potíže potrvají až do roku 2024. Nejde prý jen o znovu vypuknuvší covidovou pandemii v Číně, ale také o enormní nápor na výrobní linky, které se častěji opotřebují a vyžadují servisní zákrok.

Playstation 5 pořád není k dostání

Sony PlayStation 5, PS5

PlayStation 5 se prodává ve dvou verzích, ani v jedné však není dostupný | Zdroj: Sony PlayStation

A to představuje obrovský problém zejména pro výrobce herních konzolí a grafických karet. Zdaleka největším smolařem je v tomto ohledu Sony a její PlayStation 5. Konzole kroutí již druhý rok na trhu, nedostatek dodávek však přetrvává a to tak, že někteří zákazníci čekají na svou “herní stanici” i 12 měsíců. Zrovna radostně tak nepůsobí ani brzký start prodeje headsetu pro virtuální realitu PSVR2, který ještě zkomplikuje výrobní kapacity. Marketingové oddělení Sony přitom jede na maximální výkon a dělá svou práci dobře – skoro dvouleté zařízení propaguje všude možně, vydává nové herní tituly a odhaluje příslušenství v roztodivných barevných kombinacích.

O mnoho lépe na tom nejsou ani Xbox od Microsoftu a Switch od Nintenda. Obě konzole však v prodejích přeskočily PS5. Ještě trochu odlišná situace panuje také v segmentu grafických karet od Nvidie a AMD. S trochou nadsázky se dá říct, že co bylo, to zmizelo a akutní nedostatek šponuje cenu vlajkových komponent klidně i o 100 %. To se hodí překupníkům, kteří s kartami a dalším herním hardwarem vesele kupčí a staví spotřebitele do neférové pozice.

Zdroj: CNBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme