Přejít k hlavnímu obsahu

Počítače v kondici: starší hardware hned nemusí znamenat špatný hardware. Linux si s tím poradí

Jiří Palyza 25.02.2022
info ikonka
Zdroj:

Mnozí uživatelé považují Linux za operační systém nerdů. Přesto je spousta distribucí už dnes vybavena grafickým rozhraním, které je uživatelsky velmi přívětivé. Navíc je Linux bezplatný, bezpečný a udržitelný. A běží na počítačích, nad kterými už Microsoft ohrnuje nos.

Linux. Co že to bylo? Mnozí si vybaví snad jen alternativní operační systém, symbolizovaný tučňákem. Linux se na soukromých počítačích používá jen zřídka, a to z jednoduchého důvodu. Běžný uživatel zpravidla při nákupu počítače získá už předem instalovaný operační systém Windows. Obvykle už tak nemá motivaci se dále zabývat instalací jiné alternativy, jako například Linuxu. I přesto ale existují čtyři dobré důvody, proč si Linux na počítač pořídit.

1. svoboda a flexibilita

manjaro

Linux Manjaro je rozsáhle vybavená linuxová distribuce. V dlouhodobém srovnání počtu stažení webu DistroWatch se umístila na třetím místě. | Zdroj: Manjaro

U Linuxu je jednou z nejvyšších priorit svoboda. To co může znít jako klišé v zásadě vychází z principu, že každý může systém přeprogramovat nebo dále rozvíjet podle vlastních představ. Operační systém lze stáhnout zdarma a instalovat na libovolný počet počítačů.

Existují i distribuce Linuxu, které se z hlediska vzhledu a ovládání od Windows liší jen velmi nepatrně. Linux se zpravidla skládá z několika komponent. Základem je jádro operačního systému, které je kombinováno s dalšími částmi, jakým je například grafické uživatelské rozhraní. To pak tvoří jeden celek, nazývaný distribuce.

Dobré je, že linuxové distribuce pro běžné uživatele už existují delší dobu. Ubuntu, Mint a Manjaro jsou dokonce linuxové verze, které jsou považovány za vhodné pro začátečníky v linuxové oblasti. Tedy uživatele, kteří zpravidla odcházejí od Windows. Snadno se ovládají, disponují širokou podporou hardwaru a vyznačují se bohatou nabídkou předem instalovaného softwaru. Dobrý přehled distribucí Linuxu udržuje webová stránka Distrowatch.com.

Uživatelsky přívětivé Manjaro například obsahuje sadu kancelářských programů, poštovní program, prohlížeč, přehrávač videa, obrázkový editor a mnoho dalšího. A vše, co by chybělo, lze snadno instalovat dodatečně.

2. bezpečnost a ochrana dat

mxlinux

K nejčastěji stahovaným linuxovým distribucím patří MX Linux. Je stále podporován i ve 32bitové variantě a nabízí celou řadu zajímavého softwaru. | Zdroj: MX Linux

Důležitou bezpečnostní výhodou Linuxu je, že například instalovaný kancelářský balík Libre Office není v žádném případě tak úzce spojen s operačním systémem, jako Office s Windows. Notoricky známé viry v dokumentech Office nemohou Linux poškodit.

Uživatelé Linuxu jsou dobře chráněni i před dalším malwarem, který vzhledem k nízkému počtu uživatelů pro tuto platformu prakticky neexistuje. Proto se také v Linuxu obejdete bez antivirového programu, což šetří výpočetní výkon. Také je v linuxovém světě lépe chráněno soukromí a neexistuje zde žádný sběr dat.

Co možná mnoho uživatelů nevnímá je skutečnost, že Linux sice není běžnou součástí soukromých počítačů, ale setkáváme se s ním mnohem více, než bychom tušili. Například Android je založený na Linuxu, mnoho internetových služeb běží na linuxových serverech, chytrá domácí zařízení jsou řízena linuxovými systémy.

3. testování a paralelní provoz bez rizika

kali-1

Kali Linux je specifický rozsáhlou výbavou bezpečnostními nástroji. Díky tomu je také přezdíván jako hackerský. Pomocí obsaženého softwaru lze nejen ověřovat a testovat bezpečnost, ale také škodit. | Zdroj: Kali Linux

Linux si lze snadno vyzkoušet, aniž byste museli na počítači cokoliv měnit. Stačí si vybraný linuxový systém stáhnout jako tzv. obraz (soubor ISO) ze stránky, která ho podporuje. Například Manjaro. Poté jej zapíšete například na USB flash disk. Budete potřebovat kapacitu nejméně 4 GB. Podaří se vám to pomocí nástroje, kterým je například Etcher. Spousty návodů jak na to lze najít na YouTube.

Poté lze počítač restartovat a systém zavést z USB (nezapomeňte na změnu pořadí bootování) v tzv. živém režimu. Na pevný disk počítače se nic nezapisuje.

Pokud se vám Linux zalíbí, můžete si jej z živého režimu také nainstalovat; buď jako náhradu za Windows, nebo jako paralelní systém. V takovém případě se počítač při spouštění vždy zeptá, zda chcete spustit Windows nebo Linux. Před instalací přeci jen raději zálohujete svá data.

4. běží také na starším hardwaru

ll-2

Vhodným řešením pro slabší počítače je například Linux Lite nebo Lubuntu. První z nich nabízí bohatou softwarovou výbavu, kterou lze ještě rozšířit. | Zdroj: Linux Lite

Zatímco Windows 11 kladou na hardware vysoké nároky, velkou výhodou Linuxu je jeho nenáročnost. Linux tak dává starším počítačům v podstatě druhý život. Také podporuje komponenty mnohem delší dobu. Starší počítače, nebo hardwarové součásti, které už pod Windows nefungují, zasekávají se nebo pokulhávají, lze často v prostředí Linuxu používat bezproblémově.

V případě pochybností lze provést i downgrade. Distribuci Linuxu lze sestavit bez zdrojově náročných komponent. Například Ubuntu zabere 2,9 GB, jeho odlehčená verze Lubuntu pouhých 0,7 GB.

Jak je to s hrami pod Linuxem

Situace se pro počítačové hráče v posledních letech výrazně zlepšila. Například na herní platformě Steam je pro Linux k dispozici mnoho titulů. Pokud hra není oficiálně pro linuxovou platformu dostupná, existují rychlá softwarová řešení pro její adaptaci.

Celkově se ale linuxové hry pohybují v začarovaném kruhu. Vývojáři se vyhýbají dostatečnému úsilí přizpůsobit své hry pro Linux, protože je málo linuxových hráčů a linuxových hráčů je tak málo proto, že je pro ně k dispozici omezené množství her.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme