Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Policie varuje: Podvodníci lákají na snadný přivýdělek – lajkováním nezbohatnete

Pavel Trousil 06.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Kyberpodvodníci používají další zákeřný trik. Přes sociální sítě lákají na snadný přivýdělek. Pro oběti to může skončit tragicky – ztrátou vlastních peněz i problémy se zákonem. Na tyto případy z poslední doby upozornila policie i ČSOB.

Podvod začíná nejčastěji na sociálních sítích TikTok nebo YouTube a tváří se jako nevinná hra. Uživatelé těchto sociálních sítí jsou osloveni s nabídkou, která se jen těžko odmítá. K tomu, abyste si vydělali poměrně slušné peníze, stačí, abyste sledovali, lajkovali a sdíleli videa a sem tam zaslali nižší finanční obnos na účet, který vám útočníci zašlou. Komunikace se zpravidla následně přenáší i do jiné komunikační platformy – Telegramu či WhatsAppu. Tam jsou uživatelům předávány kódy, které mají sloužit k vyplácení odměn," popisuje průběh nového podvodného triku a varuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Konverzace
Příklad komunikace s podvodníky.
Zdroj: TZ ČSOB

Vypadá to nevinně, ale na pozadí se děje něco jiného. Nejenže na konci této akce nedostanou oběti podvodu výhru, ale mohou skončit s vybydleným účtem. Může se dokonce stát, že někdo aktivnější se bude mít pod kontrolou tok odměn jiných účastníků, aktivně ho řídit, a tím se tak často mimoděk stanete i bílým koněm a spolupachatelem.

Mohlo by vás zajímat

Policie už řeší několik případů. Například šestapadesátiletou ženu z Pardubického kraje prostřednictvím komunikační aplikace oslovila neznámá osoba s nabídkou brigády spočívající ve sledování videí a „lajkování". Měla za to obdržet finanční odměnu. A na účet jí skutečně nějaké peníze přišly. Pak ale měla poslat ona určité finanční částky, které měly zajistit, že se dostane do „vyššího levelu" a tím bude získávat i vyšší odměny. Postupně takto žena poslala téměř sto dvacet tisíc korun, o které přišla.

Mohlo by vás zajímat

Podobné případy se staly i ve Středních Čechách. Poškození vždy zareagovali na inzerát na různých internetových platformách a sociálních sítích, který sliboval snadný a rychlý přivýdělek za to, že budou u videí dávat „LIKE". Poškození poslali podvodníkům i třeba 300 tisíc korun.

Zdroj: ČSOB, Policie ČR, Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud