Přejít k hlavnímu obsahu

Policie varuje: z internetových investic se vyklubal podvod, lidé přišli o celoživotní úspory

Jakub Fišer 04.08.2023
info ikonka
Zdroj:

Pokud disponujete na účtě částkou převyšující milion korun, měli byste se mít na velkém pozoru. Policie České republiky (PČR) totiž za poslední měsíc mapuje extrémní nárůst případů investičních podvodů. Důvěřivce oklamou falešným telefonátem a podvodníkům pak naposílá všechny své peníze.

Kapitoly článku

Ženě ukradli vypůjčené peníze

Ve středu informovali policisté z Pardubického kraje o případu 50leté ženy z Lanškrouna, která se nechala oklamat a podvodníkům poslala skoro milion korun. Na internetu objevila reklamní inzerát týkající se investování do české energetické společnosti, ve kterém vyplnila své kontaktní údaje. Během několika minut ji měl e-mailem oslovit neznámý pachatel, poté i telefonicky neznámá žena s tím, že si musí založit účet u jejich společnosti a za 2 500 korun ho musí aktivovat.

Podvodníci pak ženu přesvědčili, aby si u své banky vzala půjčku ve výši 936 000 korun. Celou částku jim ve dvou platbách poslala, dohromady to dělalo 38 000 eur. Do počítače si důvěřivá paní dokonce nainstalovala software pro vzdálený přístup, díky kterému měli šmejdi plnou kontrolu nad jejím počítačem.

Peníze už nedostala zpátky. Po necelých dvou týdnech prý zažádala o vyplacení základního kapitálu přesahující částku 900 000 korun. I tato transakce ovšem vyžadovala zaplacení poplatku ve výši 2 500 korun. Žena peníze na účet poslala, ale k vyplacení finančních prostředků již bohužel nedošlo.

Senior přišel o 3 miliony

Bohužel nejde o ojedinělý případ. Policisté z Liberecka informovali v červenci o 72letém seniorovi, který domnělým investičním makléřům naposílal v kryptoměnách víc jak 3 miliony korun. Následně se podvodníci zmocnili i jeho účtu a vysáli z něj i zbývající úspory. Podle police mu na účtu nechali symbolický 1 dolar.

„Pokud chcete své úspory zúročit, kontaktujte profesionálního finančního poradce s řádnou registrací, nebo rovnou svou banku,“ radí PČR. K dalším doporučení patří, abyste nikdy nikomu nesdělovali heslo od svého internetového bankovnictví ani údaje k platební kartě. Šmejdům tak totiž vydáte své finance vlastně dobrovolně.

Zdroj: Policie Pardubicko, Policie Liberecko


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme