Přejít k hlavnímu obsahu

Pořídili jste si nový mobil? Uživatelé při zprovozňování často opakují stejné chyby – vy už ne

Jiří Palyza 26.01.2023
info ikonka
Zdroj:

Nový software, nové funkce, změněný design: nový mobil přináší mnoho radosti a zajímavé inovace. Při jeho nastavování a zprovoznění po nákupu je ale dobré pár věcí promyslet. A něčeho se zcela vyvarovat.

Kapitoly článku

Smartphone bývá oblíbeným dárkem, a to zvlášť v případech, kdy obdarovaný používá už letitý model. Po vybalení a zprovozňování nového zařízení ale máme tendenci si své oblíbené věci přenášet a pokračovat s nimi i na novince. V některých případech to ale není dobré a vyplatí se nastavení věnovat trochu více času.

V současnosti je přechod na nový model smartphonu docela snadný, a to zvlášť v případech, kdy používáte ekosystém jednoho výrobce. I pokud přecházíte mezi různými typy nebo dokonce platformami, existuje spousta aplikací, které s migrací pomohou.

Jednou z nich je například Smart Switch, která je určena majitelům nových telefonů od Samsungu a pomůže s přechodem z iPhonu, Blackberry anebo jiného smartphonu stejného výrobce.

Přesto ale existuje několik chyb, kterých se uživatelé při nastavování nového smartphonu mohou dopustit a těm je dobré se vyhnout.

Kompletní přenos všech dat

Staré fotografie, dokumenty nebo aplikace mohou paměť nového mobilu okamžitě zaplnit a vám už nezůstane volný paměťový prostor na nový obsah. Je lepší při odložení starého mobilu vědomě vybrat jen ty aplikace a soubory, které opravdu potřebujete, a všechna data, která už nepotřebujete, přesunout, zálohovat, anebo jednoduše vymazat.

Možná namítnete, že současné mobily mají už poměrně velkorysé kapacity interního úložiště, které zpravidla bývají 128 nebo 256 GB. I přesto se ale vyplatí probrat za ta léta nashromážděná data na starém mobilu a udělat si v nich pořádek.

Pořiďte si zálohu odloženého mobilu

newsmartphone

Abyste zajistili, že váš mobilní telefon nebude vystaven žádnému bezpečnostnímu riziku, je dobré vždy aplikace aktualizovat. Starším neudržovaným verzím se raději vyhýbejte. | Zdroj: Pexels/Pixabay

Každý, kdo používá komunikátory jako například WhatsApp, Threemu a další a chce si přenést na nový mobil stávající chaty, musí na starém mobilu nejprve provést několik akcí. Před aktivací aplikace v novém mobilu je třeba v závislosti na konkrétní aplikaci proběhlé konverzace zálohovat.

Například v nejpoužívanější komunikační aplikaci WhatsApp to jde poměrně snadno. Stačí zvolit Nastavení > Chaty > Zálohování chatů. Do zálohy můžete zahrnout i videa a zálohovat například do cloudových úložiť podle platformy, kterou používáte. Jednotlivá chatovací vlákna můžete také exportovat.

Ponechání předem instalovaných aplikací

Takzvaný bloatware je velmi rozšířený. Výrobci jako například Samsung, ale i celá řada ostatních, poskytují spoustu předem instalovaných, zcela zbytečných aplikací. Ty lze deaktivovat v nastavení a zajistit tak, že nebudou zbytečně spotřebovávat kapacitu akumulátoru ani paměť. Také je můžete skrýt ze seznamu aplikací.

Opětovná instalace starých aplikací

Pokud nějakou aplikaci používáte už několik let, je dobré si ověřit, zda je stále vyvíjena a aktivně podporována. Pokud už tomu tak není například proto, že poslední aktualizace proběhla před lety, měli byste přejít na jinou alternativu. Staré aplikace mohou představovat bezpečnostní riziko, protože už u nich nemusí být opravovány chyby a další nedostatky.

Google se snaží staré verze aplikací omezovat a pravidelně kontroluje jejich počet na platformě Google Play. Je jasné, že uživatelé si časem vytvoří seznam svých oblíbených titulů, na které jsou zvyklí a rádi je používají. Je ale dobré si na nový smartphone instalovat nejnovější verze, a pokud vývojář konkrétní aplikaci už nepodporuje, raději sáhnout po některé alternativě. Jistě jich bude na výběr celá řada.

Zdroj: CNET


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme