Fakt, že se vám po 4 až 5 letech začne opotřebovat váš telefon po stránce designu, displeje, reproduktoru nebo třeba baterie, bohužel nelze nijak ovlivnit – maximálně příkladnou péčí a čas od času i návštěvou servisu. Velké riziko však představuje i softwarová zastaralost, kdy váš telefon již vypadl z podpory výrobce a jeho životní cyklus je de facto u konce.
Nejenže v tuto chvíli přicházíte o příval nových funkcí, přicházíte taktéž o příval bezpečnostních aktualizací. A to může být velký problém, přesně na uživatele zastaralých telefonů totiž internetový útočníci cílí nejvíce.
Nepoužívejte zastaralý telefon, radí experti
Před používáním smartphonu se zastaralým operačním systémem upozorňují experti z několika bezpečnostních společností: “Zastaralé telefony jsou plné neopravených chyb, které hackeři záměrně vyhledávají a zneužívají,” uvedlo na dotaz The Sun tiskové oddělení Kaspersky.
“Nákup novějšího podporovaného telefonu vám pomůže chránit se před únikem dat. Bezpečnostní záplaty obsažené v těchto aktualizacích jsou pro zabezpečení vašeho telefonu klíčové,” doplňuje ještě Kaspersky s tím, že právě z tohoto důvodu je také důležité udržovat operační systém aktuální, pakliže máte tu možnost.
Důraz na aktualizace by měli mít uživatelé Androidu i iPhonu, byť právě u jablečných telefonů trvá ukončení podpory někdy i 5 let (u Androidu po 1 až 4 letech). Možná právě kvůli tomu jsou ale uživatelé iPhonů v nebezpečí – podporu totiž mají tak dlouho, že už ani neví, kdy jim skončí a tak přijdou o klíčovou obezřetnost.