Přejít k hlavnímu obsahu

Spočítejte své bohatství: kalkulačka ukáže, jak jste na tom proti zbytku světa

Jakub Fišer 23.12.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Znáte tu průpovídku „co by za to děti v Africe daly“? Něco na tom bude, protože co je pro někoho chudoba, může být pro jiného bohatství. Pokud si tedy přijdete, že se nemáte nijak zvlášť dobře, srovnejte své bohatství se zbytkem světa pomocí speciální kalkulačky „How Rich Am I?“.

Kapitoly článku

Jste bohatší než většina populace

Nástroj funguje vlastně velmi jednoduše. Stačí zadat svůj čistý roční příjem po zdanění a počet dětí, a aplikace vám ukáže, kam patříte ve světovém žebříčku příjmů. Průměrný Čech například vydělává téměř 8× více než celosvětový medián příjmů.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosahovala průměrná mzda v České republice ve třetím čtvrtletí roku 2024 částky 45 412 korun hrubého měsíčně. U bezdětného člověka to znamená přibližně 32 000 korun čistého měsíčně, což odpovídá ročnímu příjmu 384 000 korun.

Výpočet bohatství s průměrným českým platem
info ikonka
Zdroj: se svolením Giving What We Can
Výpočet bohatství s průměrným českým platem podle ČSÚ

Pokud jste si někdy mysleli, že patříte mezi průměr, možná vás překvapí, že s tímto příjmem jste bohatší než 92,8 % veškeré populace na planetě Zemi. Více peněz než vy už má pouze 7,2 % lidí a váš čistý roční příjem je 7,5× vyšší než globální příjmový medián.

Sympaticky kalkulačka také ukazuje to, že kdybyste ročně věnovali na charitu 10 % svých příjmů (tedy asi 3 200 korun měsíčně), stále byste byli bohatší než 91,5 % populace.

Jak je kalkulačka přesná?

Jenže pozor, výsledky kalkulačky je potřeba brát s určitou rezervou, protože využívá jednotku zvanou „mezinárodní dolar“. Tato měna slouží k lepšímu srovnání příjmů mezi zeměmi, protože zohledňuje rozdíly v cenové hladině služeb, bydlení, produktů a v kupní síle. Jeden mezinárodní dolar má přibližně stejnou kupní sílu jako jeden americký dolar ve Spojených státech v roce 2017.

Mohlo by vás zajímat

To znamená, že pokud například roční příjem v nějaké zemi stačí na obstarání stejného množství zboží a služeb jako v USA za jeden dolar, tento příjem se rovná jednomu mezinárodnímu dolaru. Kalkulačka „How Rich Am I?“ však pracuje s daty z roku 2019 a využívá výpočty založené na kupní síle roku 2017.

Tyto časové rozdíly mohou ovlivnit přesnost výsledků, zejména v zemích, kde se ekonomická situace v posledních letech výrazně změnila. I přesto jde o užitečný nástroj, který poskytuje zajímavý pohled na finanční postavení jednotlivce v globálním měřítku.

Zdroj: Giving What We Can


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme