Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Používáte je všichni, ale pozor: kvalita USB klíčenek klesá – na co byste měli dbát, abyste o svá data nepřišli

Jiří Palyza 07.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pokud si chcete pořídit USB flash disk – často používanou a praktickou "klíčenku" – stojí za to se předem informovat o výrobci a po nahrání dat si dát pozor i na skladování. Proč je to důležité?

Už i výroba paměťového čipu do USB paměťových klíčenek začíná být problematická. Kvalita výrobků klesá a uživatelé s nimi přestávají být spokojeni. Často může jít o nekvalitní reklamní dárky nebo "noname" výrobky. Není to ale pravidlem. Nicméně chyby vykazují i některé značkové flash disky.

Technici poukazují na trend, kdy při rozebírání vadných USB flash disků objevují alarmující množství nekvalitních paměťových čipů s odstraněným logem výrobce. Může to znamenat jediné: čipy, které nesplnily vysokou úroveň požadované kvality například pro Samsung, Sandisk nebo Hynix, byly prodány dál a skončily v jiných produktech, běžně nabízených v obchodní síti. Všem je asi jasné, že takové výrobky potom často končí ve firmách na záchranu dat.

Co s tím mohou dělat uživatelé a jak zamezit ztrátě dat

Připojený USB disk k laptopu
USB flash disky, takzvané klíčenky, nemusejí být spolehlivé. Zvlášť u neznačkových produktů se můžete setkat s tím, že neposkytují deklarovanou paměťovou kapacitu. V horším případě data po čase kvůli vadnému paměťovému čipu nepůjdou přečíst.
Zdroj: Brina Blum/Unsplash

Cílem mnoha výrobců je maximalizovat kapacitu úložiště. To se ale projeví na jiných faktorech. Složitější struktura paměťového polovodiče například výrazně snižuje celkový počet bezchybných zápisů a kapacitu úložiště. Zpočátku sice půjde uložit velké množství dat, ale snižuje se trvanlivost paměťové schopnosti, tedy i doba, po kterou lze data bez komplikací načítat.

Experti z branže proto doporučují věnovat pozornost kvalitě výrobku, v tomto případě USB flash disku. Poukazují na případy, kdy je na paměťovém čipu záměrně skryt název jeho výrobce, aby se nedal rozpoznat. U jiného exempláře se dokonce setkali s kuriozitou, kdy na desce USB klíčenky byla místo paměťového NAND čipu připájena microSD karta – samozřejmě také se zamaskovaným označením výrobce.

Mohlo by vás zajímat

V případě USB flash disků v podobě reklamních dárků se kvalitní paměti vyskytují jen zřídkakdy. Pokud je tedy dostanete, vyplatí se je používat jen jako záložní médium pro rychlý přenos dat mezi zařízeními, rozhodně ne pro dlouhodobější zálohy. Také je dobré věnovat pozornost jejich skladování, které je ideální v chladnějších místech. Vysoké teploty mohou vést ke ztrátě uložených dat.

Známou radou je bezpečné vyjmutí USB flash disku ze zařízení, které nabízí například systém Windows, i když podle některých informací je to už u moderních počítačů zbytečné. Každopádně pokud použijete metodu "Bezpečně odebrat hardware a vysunout médium", určitě tím nic nezkazíte.

Mohlo by vás zajímat

Také není dobré zcela zaplňovat kapacitu paměti flash disku do posledního volného místa, ale raději část nechat volnou. Pokud USB flash disk používáte k zálohám, což není úplně vhodné, doporučuje se jednou až dvakrát ročně klíčenku použít a zkusit některá data přečíst. U dat, která působí poškozeně a do budoucna by mohl nastat problém s jejich přečtením, mohou mechanismy pro opravu chyb spustit záchranné procesy, a tím vám ušetřit spoustu číhajících komplikací.

Zdroj: CBL, Slashdot, Hackster


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud