Už i výroba paměťového čipu do USB paměťových klíčenek začíná být problematická. Kvalita výrobků klesá a uživatelé s nimi přestávají být spokojeni. Často může jít o nekvalitní reklamní dárky nebo "noname" výrobky. Není to ale pravidlem. Nicméně chyby vykazují i některé značkové flash disky.
Technici poukazují na trend, kdy při rozebírání vadných USB flash disků objevují alarmující množství nekvalitních paměťových čipů s odstraněným logem výrobce. Může to znamenat jediné: čipy, které nesplnily vysokou úroveň požadované kvality například pro Samsung, Sandisk nebo Hynix, byly prodány dál a skončily v jiných produktech, běžně nabízených v obchodní síti. Všem je asi jasné, že takové výrobky potom často končí ve firmách na záchranu dat.
Co s tím mohou dělat uživatelé a jak zamezit ztrátě dat
Cílem mnoha výrobců je maximalizovat kapacitu úložiště. To se ale projeví na jiných faktorech. Složitější struktura paměťového polovodiče například výrazně snižuje celkový počet bezchybných zápisů a kapacitu úložiště. Zpočátku sice půjde uložit velké množství dat, ale snižuje se trvanlivost paměťové schopnosti, tedy i doba, po kterou lze data bez komplikací načítat.
Experti z branže proto doporučují věnovat pozornost kvalitě výrobku, v tomto případě USB flash disku. Poukazují na případy, kdy je na paměťovém čipu záměrně skryt název jeho výrobce, aby se nedal rozpoznat. U jiného exempláře se dokonce setkali s kuriozitou, kdy na desce USB klíčenky byla místo paměťového NAND čipu připájena microSD karta – samozřejmě také se zamaskovaným označením výrobce.
V případě USB flash disků v podobě reklamních dárků se kvalitní paměti vyskytují jen zřídkakdy. Pokud je tedy dostanete, vyplatí se je používat jen jako záložní médium pro rychlý přenos dat mezi zařízeními, rozhodně ne pro dlouhodobější zálohy. Také je dobré věnovat pozornost jejich skladování, které je ideální v chladnějších místech. Vysoké teploty mohou vést ke ztrátě uložených dat.
Známou radou je bezpečné vyjmutí USB flash disku ze zařízení, které nabízí například systém Windows, i když podle některých informací je to už u moderních počítačů zbytečné. Každopádně pokud použijete metodu "Bezpečně odebrat hardware a vysunout médium", určitě tím nic nezkazíte.
Také není dobré zcela zaplňovat kapacitu paměti flash disku do posledního volného místa, ale raději část nechat volnou. Pokud USB flash disk používáte k zálohám, což není úplně vhodné, doporučuje se jednou až dvakrát ročně klíčenku použít a zkusit některá data přečíst. U dat, která působí poškozeně a do budoucna by mohl nastat problém s jejich přečtením, mohou mechanismy pro opravu chyb spustit záchranné procesy, a tím vám ušetřit spoustu číhajících komplikací.