Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Poznáte nebezpečné podvody na internetu? Vyzkoušejte tento unikátní test

Jakub Fišer 29.06.2023
info ikonka
Zdroj:

Jak dobří jste v odhalování podvodů na internetu? Můžete si to vyzkoušet v unikátním testu, který vznikl za asistence bezpečnostních složek státu. Kybertest obsahuje 10 otázek, je interaktivní a nabízí několik variant podle toho, v jakém věku je respondent.

Kapitoly článku

Kybertest vznikl ve spolupráci České bankovní asociace (ČBA), Policie ČR a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), projekt však pomáhal financovat i ČEZ, Česká pošta, České dráhy, MasterCard nebo operátor O2.

Kybertest formou hry

„Cílem interaktivního vzdělávacího kybertestu je upozornit na právě probíhající kybernetické podvody a naučit, jak jim nenaletět,“ píše se na oficiálních webových stránkách. Ale aby test nebyl jen vzdělávací (pro někoho nudný), je koncipován formou hry. Test je, pochopitelně, dostupný zdarma.

Na začátku dostanete virtuální identitu Jan Chytrý / Jana Chytrá, dostanete vlastní platební kartu a účet u fiktivní Rodinné banky se 100 000 Kč na něm. K dispozici také máte vlastní telefonní číslo, rodné číslo a všechna citlivá data, která by vám podvodníci případně mohli odcizit.

Testem procházíte, snažíte se odchytit podvodné aktivity, falešné webové stránky a další znaky kybernetického nebezpečí. V testu ale nestačí jen všechno ignorovat – tvůrci chtějí, abyste se zlepšili ve vyhledávání nekalých praktik a dokázali pak třeba i poradit svým blízkým.

Experti z bankovní asociace a policie, kteří se na testu podíleli, využívali jako šablonu znalosti skutečných podvodů, které poškození uživatelé nahlašují na linku 158. Kromě komplexního Kybertestu nabízí webová stránka také několik zajímavých informací ohledně nejčastějších podvodů. Dozvídáme se také, že průměrná odcizená částka při internetových podvodech činí asi 161 500 Kč.

Na závěr autority uvádí desatero bezpečnosti na internetu:

  1. Starejte se o bezpečí svého počítače
  2. Zabezpečte si mobilní telefon – otisk prstu, PIN kód apod.
  3. Ověřujte si původ aplikací – stahujte jen z ověřených zdrojů (Google Play, App Store) a čtěte uživatelské recenze
  4. Chraňte své přihlašovací údaje – nikdy nesdělujte přihlašovací údaje do e-mailu, internetového bankovnictví a podobně
  5. PIN jako oko v hlavě – opět, nikomu nesdělujte PIN ke své platební kartě
  6. Mějte bezpečné heslo – dbejte na to, aby vaše heslo bylo bezpečné a nešlo snadno odhalit
  7. Pozor na neznámé e-maily – udržujte obezřetnost i v rámci e-mailu
  8. Nakupujte jen u prověřených on-line prodejců – zboží na internetu může být dražší i levnější, vy byste ale vždy měli nakupovat jen u ověřených e-shopu, abyste předešli podvodům
  9. Čtěte upozornění banky – dbejte na to, když vám banka posílá upozornění přes SMS nebo e-mail
  10. Informujte banku – pokud máte podezření, že se s vašimi financemi něco děje, zavolejte na technickou podporu vaší banky

Zdroj: Kybertest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme