Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pozor na elektrické koloběžky: inspekce varuje před 16 potenciálně nebezpečnými modely

Jakub Fišer 14.03.2023

Elektrické koloběžky patří v současnosti k oblíbené pozemní dopravě. V centru našeho hlavního města nejsou kvůli dlažebním kostkám moc účinné, na periferii nebo na upravené vozovce ale fungují výborně. Pokud byste si chtěli elektrickou koloběžku koupit, dejte si pozor, jaký model vybíráte.

Kapitoly článku

Česká obchodní inspekce (ČOI) totiž varuje, že zdaleka ne všechny výrobky z tohoto segmentu jsou v pořádku a neohrožují uživatele. Inspekce provedla v roce 2022 27 kontrol (19 distributorů, 3 výrobci, 3 dovozci, 2 zplnomocnění zástupci), u kterých prověřila 29 výrobků.

Kontrolovanými výrobky byly elektrokoloběžky bez sedadla, které nejsou považovány za hračku, a s maximální konstrukční rychlostí 25 km/h. To je obecně nejvyšší povolená rychlost u tohoto vozidla na českém trhu.

Nevhodné koloběžky na českém trhu

Bohužel, situace s koloběžkami na českém trhu nevypadá vůbec růžově. Ze zmíněných 29 výrobků inspekce zaznamenala nedostatky u 16 výrobků. Inspektoři se zaměřili na kontrolu značení a průvodní dokumentaci elektrokoloběžek, na kontrolu splnění podmínek pro uvedení výrobků na trh a zda je k výrobkům přiloženo ES prohlášení o shodě, návod k použití v českém jazyce a zda tyto dokumenty obsahují další požadované informace.

Objevily se však výrazné nedostatky: v 9 případech to byly nedostatky v ES prohlášení o shodě, kdy v 6 případech nebylo přiloženo k výrobku, ve 2 případech obsahovalo administrativní nedostatky a v 1 případě nebylo poskytnuto v českém jazyce.

Ve 4 případech byly zjištěny nedostatky v návodu k použití, kdy ve 2 případech nebyl přiložen k výrobku, v 1 případě byl přiložen pouze v cizím jazyce a v 1 případě obsahoval administrativní nedostatky. Ve 12 případech byly zjištěny nedostatky v označení výrobku, kdy v 5 případech nebylo uvedeno označení výrobce včetně adresy, ve 3 případech nebyly uvedeny bezpečnostní informace v českém jazyce a ve 4 případech nebyl uveden rok výroby.

Dobrou zprávou je, že ČOI neobjevila žádné nedostatky, které by mohly způsobovat bezprostřední nebezpečí pro uživatele. I tak ale uložila 5 pokut příkazem na místě v celkové hodnotě 33 000 Kč a 5 pokut příkazem ve správním řízení v celkové hodnotě 105 000 Kč. V rámci kontroly ČOI odebrala 7 kusů pro laboratorní zkoušky, kterým všechny vzorky vyhověly.

Zdroj: ČOI tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud