Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pozor na falešnou Balíkovnu: šmejdi z Bazoše mají nový zákeřný trik

Jakub Fišer 19.05.2023

Internetová tržiště mají veskrze bohulibý záměr – umožnit běžným lidem nabídnout k prodeji své nepoužívané věci. Jenomže tam řádí šmejdi a hyeny, kterým není proti srsti okrást vás o vaše úspory. Bohužel nejde o přebytečné strašení – již v minulosti jsme si ukázali, že platformy jako Bazoš nejsou bezpečné a ukazuje to i nový trik inzertních podvodníků.

Kapitoly článku

Několik podvodníků mne samotného oslovilo na Facebook Marketplace a Bazoši se zájem o odkup starých sluchátek, která nepoužívám. Člověk protřelý praktikami podvodníků odhalí šmejda okamžitě podle několika jasných prvků:

  • facebookový profil je jasně falešný, jméno i fotka vymyšlené
  • čeština není jeho mateřštinou – dopouští se překlepů, špatných překladů, nerozumí rozdílům mezi ženský a mužským rodem
  • je naléhavý, hned po třech zprávách chce zařizovat objednávku a vyžaduje vaše kontaktní údaje 

Podvod s Balíkovnou

V minulosti jsme si ukázali, že podvodníci se nejčastěji vydávají za zájemce o zboží, které nabízíte. Namísto osobního odběru ale navrhnou, že sami objednají kurýrní službu. Nejčastěji DPD, DHL, ale setkali jsme se i se Zásilkovnou.

V novém podvodu zločinci z Bazoše využívají jméno Balíkovny, expresní výdejní služby pod hlavičkou České pošty. Ta sama na oficiálních stránkách před podobnými podvody varovala již zkraje května.

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Nejprve vám internetový hochštapler pošle odkaz na falešný web „Jak funguje Balíkovna“, následně od vás vyloudí kontaktní údaje a pak už jen čeká, až mu potvrdíte platbu přes e-mailový odkaz. 

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Skutečná komunikace s podvodníkem | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Tak daleko jsme tentokrát nedošli, podvod se totiž až moc podobá všem, před kterými jsme varovali v minulosti. Šejdíř vám nakuká, že pro vyplacení se musíte přes jeho odkaz přihlásit do internetového bankovnictví – vy vyplníte údaje a podvodník s nimi už naloží podle svého uvážení –  tedy že vám vybílí konto.

Proto znovu doporučujeme – nikdy neplaťte nic předem. Pokuste se s kupci nebo prodávajícími domluvit na osobním předání, popřípadě využijte služby Zásilkovny s dodáním na dobírku. Jinak riskujete, že přijdete o všechny své peníze, které už vám nikdo nevrátí.

Zdroj: Autorský text, Česká pošta


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme