Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pozor na podvodné e-shopy, varuje ČOI: obchodníci lžou o svém zboží a brání v reklamaci

Jakub Fišer 08.11.2022

Česká obchodní inspekce (ČOI) se během léta zaměřila na 245 pochybných e-shopů se vším možným a sledovala, zdali nejde o obchody podvodné či alespoň s nekalými obchodními praktikami. Výsledek skutečně překvapí.

Kapitoly článku

ČOI v období od 1. dubna do 30. června 2022 pokračovala v realizaci kontrolní akce zaměřené na dodržování povinností vyplývajících ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele a dalších právních předpisů vztahujících se k internetové obchodování. Boj proti internetovými podvodníkům započala inspekce již v prvním kvartále roku 2022.

Kontrolovanými subjekty byly podnikající fyzické a právnické osoby vyvíjející obchodní aktivity na internetu. Podmínkou kontroly byla pochopitelně skutečnost, že osoba zde vyvíjí obchodní aktivity, to znamená, že nabízí a prodává výrobky spotřebiteli.

82 % e-shopů podvádí zákazníka

Česká obchodní inspekce provedla během 2. čtvrtletí tohoto roku hned 245 kontrol, z nichž bohužel hned ve 203 případech bylo zjištěno porušení právních předpisů a tedy eventuální poškození zákazníka.

Většina zkontrolovaných e-shopů neumí komplexně poskytovat informace o prodávaných výrobcích. Obchody se u této formy prodeje výrobků uchylují i k nekalým obchodním praktikám, což se potvrdilo ve více než 170 případech.

Obzvlášť nekalé je i to, že obchodníci velmi často neuvádí možnosti reklamace zakoupeného zboží, spotřebitel tak snadno dojde k myšlence, že nechtěné zboží zkrátka vrátit nejde. Toto ČOI odhalila ve 125 případech.

V 91 případech bylo zjištěno klamavé konání prodávajícího vůči spotřebiteli ve smyslu poskytování nepravdivých informací či informací uvádějících v omyl o výrobku, službě, ceně, servisu, prodávajícím, právech spotřebitele a podobně.

Padla pokuta až 320 000 korun

ČOI dohromady udělila 233 pokut v celkové hodnotě 2 986 000 Kč. Ve své tiskové zprávě výslovně uvádí i případ jednoho obchodu, který obdržel nejvyšší pokutu, a to ve výši 320 000 Kč. Společnost na svých internetových stránkách www.somavedic.cz prodává jakési difuzéry minerálů a ozdravných látek.

E-shop však mimo jiné uváděl věcně nesprávnou a nepravdivou informaci, a sice že zařízení umí eliminovat vlivy bezdrátových sítí 3G, 4G a 5G. “Toto tvrzení kontrolované osoby, které se týká eliminace vlivů těchto sítí, se nezakládá na pravdě, navíc tvrzení nepravdivých informací u výrobku, tedy užití nekalé praktiky, je zakázáno,” uvádí ČOI v tiskové zprávě.

Zdroj: ČOI


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme