Pokud používáte integrovanou webkameru ve vašem laptopu, monitoru nebo mobilním telefonu, měli byste být z obliga. Tyto integrované kamerky totiž mají bezpečnostní opatření, takže uživatel prakticky vždy ví, že kamera je aktivní (Android i iOS nabízí v nejnovější verzi indikaci v podobě oranžových a zelených puntíků).
Webkamera a narušení soukromí
Nebezpečí však mohou představovat přídavné webkamery a obecné nazírání na bezpečnost v kyberprostoru. Benjamin Netter, šéf kyberbezpečnostní firmy Riot, řekl pro portál Daily Star toto: „Jsem hluboce přesvědčen, že kultura kybernetické bezpečnosti je dosti hrozná, protože je většinu času podceňována.“
Jiný bezpečnostní expert, John Price ze společnosti Subrosa, varuje před zastaralým softwarem i hardwarem. „Zařízení se zastaralým softwarem nebo známými bezpečnostními zranitelnostmi mohou být náchylnější k napadení,“ prohlásil.
A to už se dostáváme k riziku webkamer. Price dále varuje před softwarem, který si můžeme do počítače stáhnout sami a hackeři jen díky neopatrnému chování uživatele získají přístup k vaší webkameře. Modelový příklad: stáhnete si bezplatný software z internetu, jde například o videohru, ta však po nainstalování požaduje přístup k webové kameře. Na první pohled banální vyskakovací okno – doporučujeme se ale zamyslet nad tím, k čemu asi bude videohře přístup k webkameře?
„Hacker s přístupem k webové kameře nebo kameře telefonu může potenciálně sledovat a nahrávat soukromé aktivity bez vědomí nebo souhlasu dotyčné osoby, což představuje závažné narušení soukromí. A kromě toho mohou být kompromitované záběry zneužity i nekalým způsobem, například pro vyhrožování,“ sdělil médiím bezpečnostní expert Price.
Zdroj: Daily Star