Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

"Právo na opravu" se blíží: Evropský parlament odhlasoval nové směrnice

Jiří Palyza 23.11.2023
info ikonka
Zdroj: Joel Rohland/Unsplash

Spotřebitelé v regionu Evropské unie by měli mít do budoucna snazší možnost opravy svých zařízení. Evropský parlament tím chce přispět k udržitelnosti evropské spotřeby. V úterý schválil potřebné směrnice.

Kapitoly článku

Poslanci Evropského parlamentu odhlasovali společný postoj k právu na opravu. Podle jeho znění by výrobci měli mít za určitých okolnosti povinnost zajistit opravu některých spotřebičů a jiných výrobků, i když se na ně už nevztahuje záruka. Jde například o pračky, vysavače, smartphony nebo jízdní kola.

Během záruční lhůty by se výrobci mohli opravám vyhnout pouze v případech, pokud by byly dražší než nákup nového zboží, nejsou proveditelné nebo jsou pro spotřebitele nevýhodné. Návrh také upravuje zákonnou záruku opraveného výrobku. Ta by měla být prodloužena o jeden rok.

Právo na opravu: svou roli sehrává i ochrana životního prostředí

Mobil s rozbitým displejem
info ikonka
Zdroj: Anton Maksimov 5642/Unsplash
Do budoucna by uživatelé měli mít právo i na opravu rozbitých smartphonů.

Lidé by si životnost svých spotřebičů v mnoha případech rádi prodloužili, ale často je to příliš nákladné nebo obtížné. V této souvislosti je potřebná podpora nezávislých servisů a finanční pobídky pro jejich existenci.

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla vycházejí z návrhu, který předložila Evropská komise už v březnu. Uživatelé by si v mnoha případech rádi nechali své stávající zařízení opravit a používali ho i nadále. Doposud to ale mohlo být neekonomické. Opravy se sháněly složitě a také se nemusely vyplácet. Vzhledem k jejich ceně v porovnání s cenou pořízení nového výrobku nedávaly smysl.

Opravy by se měly do budoucna stát mnohem dostupnější. Směrnice chce přimět firmy, aby možnost oprav svých produktů více zpřístupnily, a to ať už dostupností náhradních dílů, tak i podporou nezávislých servisů. Předčasná a mnohdy zbytečná likvidace navíc způsobuje zbytečné emise skleníkových plynů a každoročně vytváří více než 30 milionů tun zbytečného odpadu.

Evropský parlament spolu s jednotlivými státy EU nyní musejí společně vyjednat konečné pokyny pro zavedení nových pravidel do praxe.

Zdroj: European Parliament News


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme