Přejít k hlavnímu obsahu

Přejděte na USB 3.0

redakce 16.06.2010

Ukážeme vám výhody nového rozhraní a řadu zařízení, díky kterým budete moci využít USB 3.0 na téměř jakémkoliv počítači.

Při kopírování filmu ve vysokém rozlišení z externího pevného disku do počítače vám zbude dost času na to, abyste si šli uvařit kávu. Tento čas je možné výrazně zkrátit použitím nového rozhraní USB 3.0 SuperSpeed, které umožňuje teoretický přenos dat až desetinásobnou rychlostí. Základních desek a externích disků podporujících USB 3.0 je však zatím stále málo, a tak jsme se rozhodli představit vám několik zařízení, díky nimž budete moci využít vysoké přenosové rychlosti už dnes, a to i na starším počítači. Podíváme se i na to, jaké další výhody USB 3.0 přináší.

 

Plná zpětná kompatibilita zaručena

Zařízení připojovaná pomocí některého ze starších standardů USB (Low Speed USB 1.0, Full Speed USB 1.1 i High Speed USB 2.0) jsou natolik rozšířená, že při přípravě USB 3.0 bylo třeba klást maximální důraz na plnou zpětnou kompatibilitu. Z praktických zkušeností můžeme potvrdit, že jakékoliv starší zařízení k USB 3.0 v klidu připojíte, pokud však budete chtít využít plné rychlosti USB 3.0, budete muset zakoupit disk podporující USB 3.0, použít správný modrý kabel (který se od klasického USB 1.x a 2.0 drobně liší) a ten samozřejmě zapojit do rovněž modrého konektoru USB 3.0. Zvláště pokud jste si koupili novou základní desku, podporující nové, rychlejší rozhraní, budete si muset dát pozor na to, abyste zařízení (dnes je na trhu dostupné zatím jen omezené množství modelů externích pevných disků) připojili do modrého konektoru USB 3.0 – i na moderních základních deskách jsou většinou jen dva tyto konektory. Ani modrá barva USB konektoru však ještě nezajišťuje vysokou rychlost tohoto portu. Například základní desky Asrock s řadičem Fresco FL1000 mají sice dva modré porty a hlásají podporu USB 3.0, ale opravdu rychlý je jen jeden ze dvou modrých konektorů, takže deska disponuje pouze jedním portem USB 3.0. Černé konektory zatím vždy označují USB 2.0. Pro lepší přehlednost jsme pro vás připravili tabulku s ilustračním přehledem různých typů konektorů a jejich kompatibility.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud