Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Překvapení nebo zklamání? Ve Windows 11 není to, co by si mnozí od updatu přáli

Jiří Palyza 30.06.2021

Microsoft nedávno oficiálně představil systém Windows 11, který se vyznačuje novým designem, přepracovanou správou oken a vyšším zabezpečením. Je to ale na nová Windows dost? Jako uživatelé chceme skutečně užitečné funkce, které dávají přechodu na nový systém smysl.

24. června po mnoha únicích konečně nadešel čas: na akci "Whats Next for Windows" Microsoft ukázal chystaná Windows 11. Ještě před několika lety se říkalo, že Windows 10 budou posledními Windows, která budou už jen průběžně aktualizována. Teď se ale zdá, že Microsoft tuto strategii změnil.

Na konci roku by se tedy měl objevit nový systém. Alespoň pro uživatele Windows 10 bude jeho aktualizace bezplatná. Systém Windows 11 samozřejmě zaujme novým designem. K dispozici je nová správa oken, do systému je přímo integrována komunikační platforma Teams a některé herní funkce.

Největším překvapením prezentace ale bylo něco jiného: Windows 11 by měly v budoucnu podporovat aplikace pro Android. Všechny aplikace z platformy Amazon Appstore pro Android se tak dostanou i do operačního systému Microsoftu. Kromě toho má jít o nejbezpečnější Windows vůbec - jak jinak.

Chystá se tedy několik zajímavých nových funkcí. Jsou to ale skutečně změny, které jako uživatelé chceme? Nebo je to všechno jen aktualizace designu, která je pro každodenní práci zcela bezvýznamná?

zpravidla se Očekává, že velké aktualizace přinesou velké změny

w6

Jednou ze zajímavých novinek Windows 11 je podpora androidových aplikací. | Zdroj: Windows 11

Jistě, šlo o první oficiální akci k tématu Windows 11, ale dosavadní oznámení ještě nenasvědčují tomu, že by mělo jít o opodstatněnou zásadní aktualizaci systému – snad s výjimkou podpory aplikací pro Android.

Na druhou stranu je systém Windows na trhu již 36 let. V určitém okamžiku je operační systém prostě natolik vyspělý, že lze upravovat jen drobnosti. V současné době se v operačních systémech objevují převratné inovace jen zřídka. Většina změn v Androidu 12, iOS 15 nebo MacOS Monterey bude kosmetického rázu, zatímco nové zajímavé funkce budou přibývat postupně.

Jednou z mála funkcí, které by mohly být pro uživatele systému Windows skutečně přelomové, jsou aktualizace systému. Podle prvních zpráv se budou načítat na pozadí. Bylo by žádoucí, aby se také přímo instalovaly na pozadí – podobně, jako to dělá Google se svým prohlížečem Chrome. Zda z toho budeme moci těžit i my, uživatelé, se ukáže v následujících týdnech. Aktualizace systému Windows (a dalších operačních systémů) vždy trvají dlouho – proto by to byla opravdu skvělá inovace. Protože ale prezentace neprozradila o mnoho víc, zůstává otázkou, zda se v tomto ohledu vůbec něco změní.

Aktualizace systému: co od nových verzí skutečně chceme

w8

Windows 11 by měly přinést jednodušší instalaci. Mnozí uživatelé by si jistě přáli, aby se zlepšil i proces aktualizací. | Zdroj: Windows 11

Při tak velkých oznámeních, jakého jsme byli nyní svědky, jako uživatelé přirozeně vždy doufáme, že nám nové funkce usnadní každodenní život. A možná se to Microsoftu brzy podaří díky budoucí změně v aktualizacích a podpoře aplikací pro Android.

Stále však existuje mnoho funkcí, které by si uživatelé v novém systému Windows opravdu přáli. Stále se o nových Windows 11 mluví jako o nejbezpečnějším operačním systému. Co takhle jednou vytvořit skutečně bezpečný systém? Takový, kde se každá aplikace nezávislých vývojářů spouští v sandboxu, který nedává hackerům anebo virovým útokům žádnou šanci – podobně jako to už dělá Apple u iOS.

Jak je v dnešní době ještě možné, že aktualizace blokuje počítač půl hodiny i více? Google už v menším měřítku předvádí na prohlížeči Chrome, jak může fungovat instalace aktualizací na pozadí.

A je i spousta dalších otázek, na které by uživatelé rádi slyšeli odpověď anebo ještě lépe viděli řešení: proč operační systém s 36 lety vývoje stále padá do modrých obrazovek se záhadnými chybovými kódy, místo toho, aby příčinu kolapsu jednoznačně pojmenoval? Proč musíme v některých případech stále ručně nahrávat ovladače, abychom mohli používat bezdrátová sluchátka nebo tiskárny – jistě už existuje způsob, jak to automatizovat. Proč stále potřebujeme antivirovou ochranu třetích stran?

Co takhle užitečný souborový systém, kde se dá najít vše, co potřebujeme? A proč se vlastně Microsoft odchýlil od strategie poskytování aktualizací systému Windows 10 jako posledního systému v duchu strategie "operační systém jako služba"? Mnozí uživatelé by byli jistě rádi, pokud by nemuseli přecházet na nový systém. To ale prozatím zůstává nesplněným přáním.

Do uvolnění finální verze Windows 11 ještě zbývá nějaký čas a ještě se mnoho může změnit. Už nyní se ale dá říct, že některé funkce jsou opravu skvělé. Nicméně to nevypadá, že by se dělo něco převratného, a Microsoft klidně mohl zůstat u své filozofie nabízet Windows 10 jako službu. Zatím největší změnou je pravděpodobně design.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme