Umělá inteligence bude více osobní
Podle studie společnosti Grand View Research se očekává, že trh technologií umělé inteligence s větším podílem rozpoznávání emocí vzroste v nejbližších třech letech na více než 43 miliard USD. V této oblasti již působí mnoho společností a například Affectiva využívá emoční AI k vývoji personalizovaných terapií ve zdravotnictví.
Nositelná zařízení, která dokáží rozpoznat emoční stavy, zlepšují léčbu psychických onemocnění – konkrétně například úzkostné poruchy a deprese. Při klinických testech vedla přesná analýza dat z těchto zařízení, které se u léčených pacientů sbíraly v reálném čase, ke výraznému snížení příznaků.
Udržitelné novinky pro každodenní používání
Do našich každodenních potřeb stále více promlouvají inovace, které mají charakter udržitelnosti a jsou šetrné k životnímu prostředí. V průběhu roku 2025 bude dále podporováno a rozvíjeno recyklační hospodářství. Jedním z příkladů typického zástupce této kategorie produktů je obuv Futurecraft Loop od firmy Adidas, která je zcela recyklovatelná.
Nadace Ellen MacArthurové si stanovila cíl do roku 2030 nahradit pětinu všech plastových výrobků udržitelnějšími alternativami.
Slibným vývojovým směrem jsou také biologicky rozložitelné obaly, které se vyrábějí například z řas. Tuto technologii používá mimo jiných firma Notpla, která produkuje obaly na jedno použití, nebo příbory pro rychlé občerstvení.
Inovace ve zdravotnictví: lepší monitorovací a diagnostické funkce
V oblasti péče o lidské zdraví se stále více uplatňují nositelná zařízení. Odhaduje se, že trh s nositelnými zdravotnickými pomůckami bude mít do roku 2027 objem přibližně 192 miliard USD.
Hodinky Apple Watch už nabízejí funkci elektrokardiogramu. Přesnost radiologických vyšetření se využíváním umělé inteligence zvýšila až o 44 %.
Společnost Philips nasadila umělou inteligenci k optimalizaci analýzy snímků lidských orgánů. Díky tomu se například zvýšila detekce nálezů na plicích o 29 %.
Nové hybridní pracovní prostředí
Vyšší nasazování virtuální a smíšené či rozšířené reality je hnacím motorem pro oblast takzvané hybridní práce. Například Microsoft vyvinul platformu s názvem Mesh, která umožňuje virtuální schůzku s realistickým dojmem.
Podle studií společnosti Gartner bude do konce roku 2025 využívat imerzivní technologie pro vzájemnou spolupráci jednotlivců i týmů přibližně 70 % největších světových firem.
Na produktivitu této formy spolupráce by mohlo mít dopad zlepšení přenosových rychlostí s minimální latencí.
Mohlo by vás zajímat
Lidé se ale stále budou potřebovat navzájem
Podle výsledků průzkumu společnosti YouGov přikládá 67 % respondentů v období po koronavirové pandemii význam osobní komunikaci. Reagují na to i společnosti, které se snaží více zapojit své zákazníky a podporovat tak vzájemnou důvěru.
Celkově by rok 2025 měl přinést větší důraz na interakci mezi lidmi a technologiemi. Do popředí se budou dostávat lidské emoce, ale také lidská spolupráce, pro jejíž podporu budou k dispozici stále lepší nástroje.
Zdroj: YouGov, Grand View Research, Rise Fierce, Notpla, Gartner, Microsoft Learn