Přejít k hlavnímu obsahu

Přes devadesát procent dovolenkářů dělá při používání mobilu na cestách stejnou chybu: nebuďte mezi nimi

Jiří Palyza 26.06.2024
info ikonka
Zdroj: lookstudio/Freepik

Pro drtivou většinu uživatelů je smartphone věrným společníkem i na dovolené. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že zde často hrozí riziko. O co jde a na co byste si měli na svých cestách dávat obzvlášť pozor?

Každý, kdo je na dovolené, si chce především odpočinout, hodit všední starosti za hlavu a užívat si klidu. Platí to v mnoha případech i o zabezpečení dat na zařízeních, která si bereme s sebou: laptopech, tabletech, ale především mobilech.

Nedávná studie, čítající tisíc respondentů z řad uživatelů internetu, ukázala následující varovný projev chování: 92 % cestovatelů si s sebou bere mobilní zařízení a zcela bezstarostně využívá veřejný internet v podobě bezplatných Wi-Fi sítí. A to je přímo pozvánka pro kybernetické zločince.

Oblíbená veřejná místa, jako jsou letiště, hotely a nádraží, často nabízejí nezabezpečené sítě. Zlodějům dat a dalším kyberzločincům často usnadňují krádež citlivých informací, jako jsou hesla nebo údaje o kreditních kartách. V jejich důsledku poté dochází ke zneužití identity nebo finančním podvodům. Důležitá bezpečnostní opatření jsou rozhodně na místě.

Na co si dát (nejen) na cestách pozor: bezpečností řešení a VPN chrání váš smartphone

Dvojice se smartphony
info ikonka
Zdroj: Freepik
Chraňte si svůj mobil: před odjezdem na cesty je dobré přijmout několik bezpečnostních opatření pro mobilní zařízení. Ušetříte si tím možné komplikace.

Před rizikem nezabezpečených veřejných Wi-Fi je vhodné se chránit několika bezpečnostními opatřeními. Určitě praktické je instalovat si na mobil některé z antivirových řešení. K dispozici je jich celá řada, a to i bezplatně.

Dalším krokem je zvážit instalaci vhodné služby VPN. Ta poté nabízí účinnou ochranu soukromí prostřednictvím šifrovaného přenosu tím, že data z vnějšího pohledu zneviditelní. To je praktické pro případy, kdy by vaši činnost na veřejné Wi-Fi síti kdokoliv sledoval.

Dobrým krokem je také pravidelně aktualizovat jak mobilní systém, tak i aplikace. Vývojáři často odstraňují bezpečnostní mezery a poskytují záplaty. Pravidelné zálohy dat jistě ani nemusíme zmiňovat.

Mohlo by vás zajímat

Při nabíjení zařízení na veřejných nabíjecích místech, typicky opět mobilu, je dobré používat USB ochranu, také někdy označovanou jako "USB kondom". Jde vlastě o USB klíčenku, která se používá jako mezičlánek k připojení vašeho zařízení k externímu zdroji a nemá propojené datové piny. Do vašeho zařízení tak přivádí pouze elektrickou energii, potřebou pro nabití. Odstraníte tak možné riziko pokusu implementovat do připojeného zařízení škodlivý kód nebo naopak z něj neoprávněně získat data.

Zdroj: G Data, ZDNet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme