Šest set tisíc korun. O tolik přišla jedna žena z Brněnska kvůli domnělé lásce ke kapitánce lodi, se kterou se seznámila na internetu. Její příběh není ojedinělý - podobných případů řeší policie desítky ročně a experti varují, že jde pouze o špičku ledovce.
V květnu loňského roku si žena začala psát přes internetovou seznamku s jinou ženou. Ta tvrdila, že pracuje jako kapitánka na lodi. Po několikatýdenní komunikaci ji údajná kapitánka napsala, že jí posílá balík s penězi, protože na lodi nejsou v bezpečí a že ji bude kontaktovat přepravní společnost.
Následně obdržela e-mail s tím, že se zásilka nachází v mezinárodním přístavu a že je nutné zaplatit celní poplatek ve výši pětačtyřicet tisíc korun. Devětačtyřicetiletou ženu z Brněnska přitom neodradilo ani to, že ji první platba, o kterou se pokusila, banka vrátila kvůli podezřelému účtu.
Následovaly další výzvy k zaplacení a jiný účet. V zásilce se měl údajně nacházet také diamant, k němuž bylo potřeba zaplatit licenci (přes tři sta tisíc korun). Žena z lodi ji neustále ubezpečovala, že jí miluje, že za ni brzy přijede a vše jí vrátí. Bohužel tímto způsobem poškozená přišla o více než šest set tisíc korun, než si uvědomila, že se jedná o velký podvod.
Stále stejný scénář
Schéma těchto podvodů se téměř nemění. Podvodník naváže kontakt přes seznamku nebo sociální síť, vytvoří si důvěryhodnou identitu (často vojáka, lékaře, námořníka nebo úspěšného podnikatele v zahraničí) a postupně buduje emocionální pouto. Po určité době přichází první žádost o peníze - většinou kvůli neočekávané krizi, jedinečné příležitosti, nebo nutnosti zaplatit clo nebo nějaký poplatek.
Podvodníci jsou mistři manipulace. Dokážou své oběti přesvědčit, že jsou jedinečné a jejich láska je opravdová. Často cílí na osamělé osoby středního věku, které touží po vztahu a jsou ochotné přehlédnout varovné signály.
Varovné signály
Experti na kybernetickou bezpečnost identifikovali několik typických znaků romantických podvodů:
- Rychlé vyznání lásky a intenzivní projevy citů
- Nemožnost osobního setkání kvůli práci v zahraničí
- Žádosti o peníze na řešení náhlých problémů
- Tlak na utajení vztahu
- Fotografie, které působí příliš profesionálně
- Komunikace v nedokonalé češtině
Mohlo by vás zajímat
Proč oběti naletí?
I přes osvětu a medializaci případů počet obětí neklesá. Láska a samota jsou silné emoce, které dokážou zastínit racionalitu. Navíc podvodníci své techniky neustále zdokonalují a přizpůsobují současným trendům.
Policie a experti na internetovou bezpečnost doporučují:
- Nikdy neposílat peníze někomu, koho znáte pouze z internetu
- Ověřovat si identitu protějšku pomocí video hovorů
- Být skeptický k rychlým vyznáním lásky
- Poradit se s přáteli nebo rodinou, pokud máte pochybnosti
- Dohledat si fotografie pomocí zpětného vyhledávání obrázků
- Při jakémkoliv podezření kontaktovat policii
Pokud se stanete obětí romantického podvodu, je důležité okamžitě přerušit veškerý kontakt s podvodníkem a obrátit se na policii. I když jsou šance na získání peněz zpět malé, každé oznámení pomáhá v boji proti této formě kyberkriminality.
Zdroj: Policie ČR