Internet je teď plný Barbie. A Kena samozřejmě. A mnoho lidí chce vypadat jako oni. Takže běžné jsou teď různé filtry a aplikace, které z vás nejslavnější panenku na světě udělají. Přestože mnohé z nich nepředstavují žádné bezpečnostní riziko, existuje i webová aplikace, kterou je lepší nepoužívat: BaiRBIE. Ale je jich určitě víc.
Barbie a AI
Aplikace BaiRBIE, kterou najdete v podobě jednoduché webové stránky a která nemá žádný vztah ke společnosti Mattel, využívá umělou inteligenci. Nikoho by to nemělo překvapit, protože jde o další ze současných trendů. Problém je v tom, že když do ní vstoupíte, stejná umělá inteligence, která vám pomáhá se bavit, můžete nakonec informace, které ji poskytnete, zneužít.
Na webu BaiRBIE dobrovolně odevzdále svoji fotografii a další informace. | Zdroj: screenshot webu BaiRBIE.
Podle serveru Gearrice jsou právní podmínky používání této aplikace doslova příšerné. Pokud se trochu ponoříte do drobného písma, což asi moc často neděláte, s překvapením zjistíte skutečné nesmysly. Jedním z těch do nebe volajících detailů je, že pokud dojde k nějakému sporu, budou se při něm uplatňovat zákony Izraele. Právní normy, na které jsme zvyklí v Evropě, tedy nečekejte. Je zde také uvedeno, že se předpokládá, že všechny osoby, které budou aplikaci používat, budou starší 16 let.
Navíc z výsledku, který po vyplnění údajů o sobě a zaslání fotografie, obdržíte, možná spokojení nebudete. Barbíny ale přeci jen vycházejí lépe než Keni. Na obrázku vidíte Kena, kterého AI vytvořila z fotografie Sylvestera Stalloneho, konkrétně z jeho raných let, z doby prvního Rockyho.
Kde je hlavní problém?
Problém je v tom, že když do aplikace vkládáte své fotografie, a tím krmíte umělou inteligenci. Nevíme přesně, kterou AI, ale s největší pravděpodobností to není jen jedna. Web se vás nejprve zeptá, zda se chcete stát Barbie, nebo Kenem. Pak si musíte vybrat barvu vlasů, barvu pleti a rasu, i když ta je volitelná. Samozřejmě musíte také nahrát fotografii. A před dokončením musíte zadat svou e-mailovou adresu.
Na webových stránkách se dozvíte, že žádost o váš e-mail je "za účelem zaslání výsledků", ale do vaší schránky přitom nepřijde vůbec nic. To, co autoři toho a jiných webů chtějí, je mít vaši fotografii spojenou s e-mailem a zároveň mít adresy a další informace v databázi, které později prodají dál. Až všechno vyplníte, kliknete na velké růžové tlačítko a umělá inteligence se pustí do práce, aby vás proměnila v Barbie nebo Kena.
Fotografii už jste tedy odevzdali a jak je uvedeno v podmínkách, s vaší fotografií a údaji si tvůrci webu mohou dělat, co uznají za vhodné a nebudete mít tedy nárok na žádnou kompenzaci. Neručí ani za to, že si se staženým souborem nezavirujete počítač. Jako by jim to nestačilo, ještě vás vyzvou k zaplacení 1,99 dolaru za stažení Barbie fotografie bez vodoznaku. S vodoznakem, je zdarma.
Obecně tedy platí, že je důležité přemýšlet o tom, jaké aplikace používáte, co do nich vkládáte a zda to za výsledek skutečně stojí…
Zdroj : Gearrice, Velitelství Informačních a Kybernetických sil