Pokud operační systém po určitou dobu nezaznamená žádné příkazy nebo pohyby myší, po určité chvíli se nahodí standardní spořič obrazovky a překryje pracovní plochu. V závislosti na nastavení jeho aktivace může nastat po několika minutách. Jeho účelem je zajistit, aby obrazovka jen nezčernala, ale promítaly se na ní nějaké motivy dle požadavků uživatele.
I pro nás je samozřejmě atraktivnější, pokud se díváme na uklidňující záběry z exotických krajin, nebo jiné vizuální divadlo. Překvapivě smysluplnější je ale spořič obrazovky zcela vypnout.
U Windows 10, ale i dalších systémů: je lepší spořič obrazovky deaktivovat
Některé spořiče mohou nabízet velkolepou podívanou. Jen jsou u moderních displejů už zbytečné a v některých případech navíc zatěžují procesor a grafiku. | Zdroj: Boicu Andrei/Unsplash
Dříve měly spořiče obrazovky svůj praktický význam. U starých CRT obrazovek s katodovými trubicemi se mohlo stát, že se zobrazený motiv nebo objekt doslova vypálil do obrazovky, pokud se delší dobu nezměnil.
U moderních zobrazovacích jednotek se ale takových efektů už nemusíte obávat. Spořič obrazovky se tak stává čistě zábavným prvkem. Nicméně tato zábava spotřebovává elektřinu, což při dnešních vysokých cenách v dlouhodobějším výhledu přeci jen můžeme pocítit. Zvlášť pokud pracujeme na domácím pracovišti.
Proto doporučujeme spořič obrazovky deaktivovat a nastavit si jen automatický zámek. Externí monitory je dobré ručně vypnout.
Pokud byste to chtěli provést, postup je velmi jednoduchý. V případě Windows 10 potřebná nastavení najdete v oblasti "Zamykací obrazovka", kam se dostanete postupem:
Tlačítko [Win] > Nastavení > Přizpůsobení > Zamykací obrazovka
Zde v pravé části okna níže najdete aktivní položku "Nastavení šetřiče obrazovky". Pokud na ní kliknete, zobrazí se vám okno s názvem "Nastavení šetřiče obrazovky" a zde na kartě "Šetřič obrazovky" provedete příslušné změny.
Pokud spořič obrazovky běží po delší dobu, v některých případech dochází k zatížení grafické karty a dalšího grafického hardwaru počítače. Zejména 3D spořiče spotřebují dost výkonu procesoru a grafické karty, takže počítač má poměrně velké energetické nároky.
Zdroj: TheWindowsClub