Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Procesory Core čtvrté generace budou úspornější především při nečinnosti

redakce 12.09.2012

V roce 2013 přinese čtvrtá generace rodiny procesorů Intel Core postavená na mikroarchitektuře Haswell rychlejší, tenčí, lehčí a méně se zahřívající systémy s integrovanou grafikou. Nová řada úsporných procesorů povede k inovacím mezi ultrabooky, konvertibilními laptopy a tablety.

Produktový ředitel společnosti Intel nastínil, jak úsporné procesory Intel (čtvrtá generace rodiny Intel Core), která se na trhu objeví v příštím roce, pomohou nastavit nový standard pro mobilní výpočetní techniku a pomohou inovacím v oblasti ultrabooků, které budou nabízeny jak v podobě konvertibilních laptopů, tak tabletů.

Na konferenci Intel Developer Forum v San Francisku David Perlmutter prohlásil, že Intel snížil spotřebu energie při nečinnosti počítače v nové generaci mikroarchitektury Haswell více než dvacetkrát oproti druhé generaci, přičemž procesory zároveň dokážou nabídnout skvělý výkon a rychlou reakci. Rovněž dodal, že Intel nabídku úsporných procesorů rozšíří o další řadu, jež bude postavena na stejné architektuře. Nová řada se objeví v roce 2013.

Aktuálně je vyvíjeno na 140 nových ultrabooků, z nichž některé se vyznačují konvertibilním designem a více než 70 z nich je postaveno na procesorech Intel Core třetí generace, které jsou k dispozici již dnes. V příštím roce bude kategorie ultrabooků obohacena o čtvrtou generaci procesorů Intel Core, postavenou na 22nm výrobní technologii. Tyto procesory nabídnou podporu pro HD grafiku, nové instrukce pro rychlejší šifrování a výkon i nové hardwarové funkce zabezpečení plus výrazně úspornější režim nečinnosti.

Intel ale chce inovaci v mobilních počítačích posílit ještě výrazněji, a proto uvede nové čipy postavené na mikroarchitektuře Haswell fungující při spotřebě zhruba 10 wattů – díky této mikroarchitektuře bude možné vyrábět ještě tenčí a lehčí ultrabooky, konvertibilní ultrabooky i tablety s vyšším výkonem a delší výdrží baterie.

V dohledné době se také objeví nová generace procesoru Intel Atom (pracovně označovaná „Clover Trail”), jež přestavuje nový SoC (systém na čipu) vyvinutý speciálně pro Windows 8. Nová generace je postavena na 32nm výrobní technologii a je určena pro lehké tablety a konvertibilní ultrabooky.

David Perlmutter se zmínil o pokroku, jehož bylo dosaženo v oblasti rozpoznání hlasu pro ultrabooky, a zároveň představil systém s programem Nuance Dragon Assistant Beta optimalizovaným pro procesory Intel Core. Společnost Dell plánuje uvést Dragon Assistant Beta na americký trh v příštím čtvrtletí, a to na ultrabooku Dell XPS13 Ultrabook.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud