Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Prohlédněte si Londýn zadarmo

redakce 22.02.2013

Úžasný obrázek Londýna nasnímaný z vrcholu BT Tower stanovil nový rekord pro největší panoramatickou fotografii na světě. Obrázek ukazuje plný 360° výhled na Londýn v neuvěřitelných detailech. Největší panoramatický snímek na světě najdete na stránkách www.btlondon2012.co.uk

 

 

 

Snímek o velikosti 320 gigapixelů je složený ze 48 640 jednotlivých obrázků, pořízených pomocí čtyř fotoaparátů Canon EOS 7D vybavených EF 400mm f/2.8L IS II USM a EF Extender 2x III telekonvertory, poskytnutými společností Canon. Kamery byly řízeny robotickými panoramatickými hlavami Rodeon VR ST německé společnosti Clauss. Jednotlivé snímky byly spojeny v jedno panorama za několik týdnů díky výkonnému počítači Celsius R920 od společnosti Fujitsu Technology Solutions Europe.

Je to úplně poprvé, kdy se někdo pokusil o fotografii takové velikosti. Vytvořit ji trvalo vzhledem k jejímu rozsahu několik měsíců. Pokud by se BT Tower panorama vytisknulo při běžném fotografickém rozlišení, bylo by 98 metrů dlouhé a 24 metrů vysoké, tedy téměř stejně rozsáhlé jako Buckinghamský palác. Pro srovnání – poslední pokus o rekord týkající se londýnského panoramatu měl 80 gigapixelů a byl nasnímán z Centrepoint v roce 2010.

Snímky byly pořízeny po skončení letních olympijských her 2012 v Londýně. Londýňané, turisté a ti, kteří v hlavním městě pracují, jsou nyní žádáni o to, aby sdíleli své oblíbené pohledy na hlavní město, a vytvořili trvalý záznam londýnského roku v centru celosvětové pozornosti.

Stručná fakta

 • Jeffrey Martin, Holger Schulze, Tom Mills: 360Cities gigapixelový fotografický tým
 • 42 000 liber – náklady na vybavení Canon použité k nasnímání panoramatu
 • 320 – množství gigapixelů na fotografii
 • 48 640 – počet pořízených jednotlivých snímků
 • 3 – počet dnů, které trvalo nafotit jednotlivé fotografie
 • 3 – počet měsíců, po které počítač zpracovával konečný výsledek
 • výsledná fotografie je 60 000 krát větší než fotografie pořízené iPhonem 4
 • 323 – délka výsledné fotografie ve stopách (98,5 metru) pokud by byla vytištěna v normálním fotografickém rozlišení
 • 77 – výška výsledné fotografie ve stopách (23,5 metru) pokud by byla vytištěna v normálním fotografickém rozlišení
 • 29. – patro v BT Tower, ze kterého byly fotografie nasnímány
 • 20 – vzdálenost v mílích (32,1 km) od viditelného horizontu

 

 

Technické informace o fotografii a okolnosti jejího vzniku

Během tří mrazivých dnů počátkem listopadu 2012 strávili kolegové z týmu 360Cities Jeffrey Martin, Holger Schulze a Tom Mills hodiny v 29. patře na venkovním ochozu BT Tower a nafotili se čtveřicí fotoaparátů 48 600 snímků, které vytváří výsledné panorama.

Fotoaparáty Canon 7D a 400mm čočky F2.8 MKII s 2x telekonvertory byly připevněny na robotické panoramatické hlavy Rodeon VR Head ST společnosti Clauss a umístěny ve čtyřech místech po obvodu ochozu. Robotické panoramatické hlavy společnosti Clauss dokáží učinit až 72 000 kroků v jednom 360 stupňovém oblouku. Pro tento případ bylo stanoveno snímání čtyř snímků za sekundu.

Notebooky monitorovaly živé náhledy z postupu focení, které se uskutečnilo při mrazivých teplotách a občasných rychlostech větru až 50 mil za hodinu (22 metrů za sekundu) vysoko nad Londýnem. Originální snímky pak byly zpracovány v průběhu několika týdnů pomocí počítače Fujitsu Celsius R920 s 256 GB paměti RAM a 16 jádry procesoru 3.1GHz, a spojeny dohromady pomocí software na vytváření panoramatických fotografií Autopano Giga od společnosti Kolor.

Výsledná online interaktivní verze fotografie je prezentována ve vrstveném políčkovém rozlišení, které umožňuje zobrazení extrémních detailů, a je složena z milionů jednotlivých obrazových políček.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud