„Pokud máte v zařízeních se systémem Windows nainstalovaný prohlížeč Brave, můžete mít v počítači nainstalované také služby Brave VPN. Brave tyto služby instaluje do zařízení se systémem Windows bez souhlasu uživatele,“ napsal server Ghacks, který na problematické chování Brave upozornil jako první.
Brave obchází uživatele
V průběhu roku 2022 se mohlo uživatelům Windows počítačů a prohlížeče Brave stát, že se jim samovolně nainstalovala aplikace Brave Firewall + VPN, kterou americká společnost Brave Software vyvíjí ve spolupráci s firmou Guardian.
Dlužno podotknout, že tato služba není integrální součástí prohlížeče, nýbrž jde o doplňkovou službu s měsíčním předplatným 9,99 dolaru, tedy asi 230 korun měsíčně. Společnost Brave Software se brání, že služba se aktivuje vždy až poté, co si ji uživatel všimne a přihlásí se k odběru předplatného. Žádné peníze se tedy nicnetušícím uživatelům nestrhávají.
Chyba, nebo záměr?
Avšak pro uživatele, kterým není lhostejná bezpečnost (proto asi využívají specializovaný prohlížeč Brave) v kyberprostoru, je toto tvrdá rána pod pás. Instalace aplikací bez vědomí uživatele podrývá důvěru v software a velkou měrou kazí reputaci Brave jako takového.
„Ze všech nástrojů pro ochranu soukromí, které používám, mám pocit, že Brave se s největší pravděpodobností vydá cestou, která mi nebude vyhovovat. Toto je jeden z příkladů,“ uvedl jeden z dotčených uživatelů.
Důvod chování prohlížeče zůstává nezodpovězen. Zástupci Brave Software označili toto chování za chybu, nicméně vyloučit nelze ani záměr. Díky samovolné instalaci softwaru se totiž o existenci VPN služby může dozvědět více zákazníků a Brave tím zvyšuje svou potenciální základnu předplatitelů.