Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Propojení mozku s počítačem: Musk prezentoval kuriózní prototyp

Jiří Palyza 01.09.2020

Šéf Tesly, Elon Musk, v minulosti často přitahoval pozornost neobvyklými a inovativními nápady. Jeho nejnovějším plánem je prostřednictvím implantovaného čipu přímo propojit lidský mozek se smartphonem a dosáhnout tak přímé komunikace se zařízením. Musk už představil první úspěšný prototyp.

Technologický miliardář, Elon Musk, pokračuje ve svém plánu spojit lidský mozek s počítači. Přes víkend představil prototyp zařízení vlastní společnosti Neuralink, které dokáže přenášet informace mezi mozkem a strojem. Mini počítač, který přenos zprostředkovává, je kulatý s průměrem 23 mm a výškou 8 mm, a musí být implantován v lebce. Neuralink to už testuje na prasatech.

Musk a Neuralink vidí potenciál využití této technologie u lidí například při léčbě bolesti, zhoršení zraku, ztráty sluchu, nespavosti nebo poškození mozku, případně při poranění míchy. Musk v této souvislosti uvedl, že v budoucnu je představitelné její využití k nahrazení poraněné nervové tkáně, aby lidé mohli například znovu začít chodit. Neposkytl ale žádné bližší informace o časovém horizontu širšího zavádění do praxe. "Neurony jsou jako zasíťování elektrickými vodiči. A k vyřešení souvisejících problémů potřebujete elektronické zařízení."

Současný prototyp Neuralinku je mimo jiné vybaven teplotními, tlakovými a pohybovými senzory. "Zařízení by mohlo monitorovat tělesné funkce a například varovat před rizikem infarktu nebo mrtvice", uvedl Musk. Minipočítač v hlavě by měl s aplikací ve smartphonu komunikovat pomocí Bluetooth. Baterie v implantovaném mini počítači vydrží asi den a nabíjí se bezdrátově. "Je to jako Fitbit s jemnými dráty v hlavě", pokusil se Musk vysvětlit porovnáním s fitness monitory, které jsou obvykle k dispozici v podobě náramku.

První čipy se už testovaly na prasatech

muskchips1

Elon Musk chce v budoucnu umožnit ovládání smartphonu pouhými myšlenkami. | Foto: dmoberhaus/Foter.com

V sídle Neuralinku v kalifornském Fremontu Musk prezentoval budoucí možnosti na praseti, u kterého byly přenášeny dotykové impulzy z rypáku. Pokaždé, kdy se jím prase něčeho dotklo, bylo možné na obrazovce sledovat elektrické signály. V případě prasete, které by se pohybovalo na běžeckém pásu, by mohly být snímané informace použity k softwarové předpovědi, kdy budou aktivovány jednotlivé klouby.

Pro implantaci mini počítače do mozku Neuralink vyvinul robota. Zařízení by mělo být schopné propojit jemné vodiče mini počítače s lidskou tkání. S výjimkou malé jizvy pod vlasy by neměla být vidět žádná další stopa, konstatoval Musk. "Zrovna teď mohu mít implantovaný Neuralink a vy byste nic nepoznali. A třeba ho i mám", žertoval Musk svým obvyklým způsobem.

První zařízení Neuralink by byla velmi drahá. Šéf Tesly ale předpokládá, že časem budou náklady zahrnující i operaci sníženy na několik tisíc dolarů. Časové období pro dosažení takového cíle Musk nezmínil.

Neuralink má v současné době kolem stovky zaměstnanců. V určitém okamžiku by to mohlo narůst až na 10 000, uvedl Musk. Miliardář, který je šéfem Tesly a kosmické společnosti SpaceX, už nějakou dobu zdůrazňuje, že pro udržení kroku s nastupující umělou inteligencí lidé budou muset propojit mozek s počítači.

Budou i vozy Tesla ovládány myšlenkami?

S ohledem na uvedený cíl není divu, že Musk a jeho vedoucí představitelé ve Fremontu mají docela široké představy o tom, čeho všeho by technologie mohla dosáhnout. "Myslím, že v budoucnosti půjde ukládat a znovu přehrávat vzpomínky", řekl Musk. Podobně by lidé v určité chvíli mohli být schopni komunikovat přímo prostřednictvím přenosu myšlenek, aniž by museli používat řeč. Podobný směr výzkumu představil před třemi lety i Facebook: v jeho vizi online sítě budete moci posílat zprávy přátelům přímo myšlenkovým přenosem.

V oblasti medicíny už léta probíhá mnoho experimentů s nervovými implantáty. Jejich cílem je například umožnit hendikepovaným lidem psát zprávy. Musk tvrdí, že pojivová tkáň, vyvinutá společností Neuralink, je mnohem efektivnější, než současná řešení s elektrodami v mozku. V inovativních přístupech má ale Neuralink také konkurenci. Společnost Synchron pracuje na technologii s názvem Stentrode, která dokáže detekovat mozkovou aktivitu nebo stimulovat nervové buňky prostřednictvím krevních cév. Synchron zdůrazňuje, že s jeho řešením by se nemuselo invazivně zasahovat do lebky.

Jednou z prvních otázek pro Muska na prezentační akci, která byla vysílána i online, bylo, zda jednou bude možné řídit myšlenkami vozidlo Tesla. "Rozhodně, samozřejmě", odpověděl Musk okamžitě a nebylo poznat, zda žertem, či vážně.

mohlo by vás také zajímat: šéf tesly vidí jako kritickou hranici kapacity akumulátorů 400 Ah/kg, její dosažení otevře další možnosti


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud