Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Průša vyrábí novou 3D tiskárnu MK4 – je rychlejší a tišší

Pavel Trousil 30.03.2023

Novou 3D tiskárnu vývojáři postavili na 32bitové architektuře s bohatými možnostmi připojení a přidali nový next-gen extruder, díky kterému umí MK4 vytvořit perfektně hladkou první vrstvu a navíc je pekelně rychlá.

Produktová řada MK3 zajistila firmě Prusa velký úspěch. Z pražské centrály do celého světa odeslali již přes 350 tisíc těchto open-source 3D tiskáren a tiskárna MK3 také vyhrála celou řadu ocenění. Její nástupce z ní proto logicky přímo vychází.

mk4-front-nahled

Nová tiskárna MK4 sice vychází z modelu MK3, nového je toho ale opravdu hodně. | Zdroj: Prusa Research TZ

U nové verze se podařilo upravit, vylepšit nebo kompletně předělat víc jak 90% součástek celé tiskárny. Kromě lepších možností připojení, lepšímu a rychlejšímu extruderu vývojáři do tiskárny přidali nové bezpečnostní funkce a rozšířili tiskárnu o celou spoustu užitečných funkcí. Třeba o systém pro rychlou výměnu trysek. Nebo o vzdálený management tiskárny včetně podpory pro webkamery.

farma-srovnani-1536x667-nahled

Výhodou nového modelu je podle tvůrců rychlost a kvalita. | Zdroj: Prusa Research TZ

Změnil se i design. Nový je i rám a na odpočinek také odchází původní modře podsvícený segmentový displej. Místo něj se v přední části tiskárny nachází nový grafický displej. Má podporu pro náhledy G-Codů, delší texty, QR kódy a další prvky. Kompletně jsou přepracované i plastové díly tiskárny – jsou pevnější, robustnější a snáze se montují.

Cena sestavené tiskárny MK4 je 27 990 Kč. Cena stavebnice bude 20 990 Kč. Pokud už máte tiskárnu MK3S+, můžete podle Průši jednoduše upgradovat nejen na MK4, ale také na MK3.5 a MK3.9. V nabídce jsou tři různé upgrade balíčky.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud