Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

První ultrabooky oficiálně představeny

redakce 09.11.2011

Zástupci společností Intel, Acer, Asus, Lenovo a Toshiba dnes oficiálně představili první fyzicky dostupné ultrabooky na českém trhu. Ultratenké notebooky s nízkou hmotností, dlouhou výdrží a důrazem na design bude u nás nejprve prodávat Acer (i když ten je už pár dnů prodáván prostřednictvím Alzy) a Asus. V prosinci a lednu pak přijdou na trh i první kusy od Lenova a Toshiby.

 

Od ultrabooků se toho očekává hodně a Intel jejich uvedení srovnává s nástupem platformy Centrino, která přinesla hromadné rozšíření Wi-Fi hot-spotů. Podle informací z tiskové konference Intel pomohl výrobcům ultrabooků investicí na úrovni 300 milionů USD, tedy stejnou částkou, jakou investoval i do hardwarové přípravy notebooků s Centrinem. Podle společnosti Intel bude novou platformu ultrabook do konce roku 2012 využívat 40 procent segmentu spotřebitelských notebooků.

Všechny představené modely splňují jeden ze základních požadavků na ultrabooky, kterým je maximální tloušťka 18 mm včetně zavřeného víka displeje. Toto omezení se týká modelů s displejem o úhlopříčce do 14 palců. Ultrabooky s větší než 14“ úhlopříčkou zatím představeny nebyly, ale pro příští rok se s nimi počítá. Acer nabídne zpočátku dva 13,3“ modely Aspire S3-951, které se budou lišit hlavně úložištěm – v levnější verzi bude 320GB HDD disk s 20GB SSD akcelerátorem (ten bude sloužit pouze pro urychlení běhu systému, aplikací a nejčastěji používaných dat a nebude viditelný uživateli v podobě fyzického disku) a ve verzi dražší bude ultrabook Aspire S3 osazen 240GB SSD diskem. Asus nabídne u svých modelů ZenBook dvě velikosti úhlopříček. Levnější model UX21E s 11,6“ displejem o rozlišení 1366 x 768 bodů bude vybaven procesorem Intel Core i5-2467M a 128GB SSD diskem (cca 24 990 Kč) a větší model UX31E bude mít 13,3“ displej s rozlišením 1600 x 900 bodů, procesore Intel Core i7-2677M a 256GB SSD disk (cca 29 990 Kč).  Lenovo Ultrabook IdeaPad U300 bude mít rovněž 13,3“ displej, ale jeho finální konfigurace budou známy až v okamžiku, kdy bude fyzicky dostupný na trhu. Prozatím jsme viděli pouze předprodejní vzorky. Toshiba Portege Z830 bude osazena taktéž 13,3“ displejem, který bude ve finální prodejní verzi matný. I Toshiba na tiskovou konferenci přinesla zatím jen předprodejní kus, takže finální konfiguraci, v jaké se bude prodávat v ČR, budeme znát později. Ultrabook Toshiba Portege Z830 byl ale z představovaných modelů nejlehčí (okolo 1,4 kg) a jako jediný obsahoval jak VGA konektor (ostatní mají většinou miniHDMI nebo miniDP), tak plnohodnotný LAN konektor.

Strategie společnosti Intel pro přechod na nové ultrabooky počítá se třemi základními fázemi. Výsledky první fáze s procesory Intel Core druhé generace se právě dostávají do rukou zákazníků. Tato rodina produktů umožní vytvářet tenké, lehké a elegantní počítače, které na trhu budou za dostupné ceny. Modely pro rok 2012 budou postaveny na procesorech Intel Core 3. generace (tzv. Ivy Bridge) a nabídnou ještě větší výkon, rychlou grafiku a značnou různorodost velikosti displejů, modelů a podob. Třetím krokem pak jsou produkty Intelu naplánované pro rok 2013 a prozatím označované názvem Haswell. U nich se dá očekávat výrazně lepší výdrž baterie díky významné úspoře elektrické energie.

Právě pro uskutečnění této vize vytvořila společnost Intel Capital speciální fond ve výši 300 milionů amerických dolarů, jehož prostřednictvím bude investovat do společností vyvíjejících hardwarové i softwarové technologie zaměřující se na způsob, jímž uživatelé komunikují s těmito novými přenosnými počítači, tedy hlavně čidla a dotykové technologie, dále technologie zajišťující celodenní provoz díky vyšší kapacitě baterie, novinky umožňující inovativní design přístrojů a v neposlední řadě též vyšší úložnou kapacitu. Celkovým cílem fondu, který bude investovat v horizontu příštích tří čtyř let, je vytvořit cyklus inovace a systémových funkcí pro tuto novou a rostoucí kategorii mobilních počítačů.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud