Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Roboti s lidskou kůží? Pro robotiku to bude přelom

Josef Mika 28.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Vědcům se podařilo připevnit umělou kůži na komplexní různorodé povrchy robotů. Tato technologie by mohla přinést snadnější rozšíření robotů a revoluci v robotice.

Výzkumníci z Laboratoře biohybridních systémů na Tokijské univerzitě pod vedením profesora Shoji Takeuchiho představili přelomovou metodu, která umožňuje aplikovat uměle vypěstovanou kůži na složitou strukturu humanoidních robotů, píše Tech Explorist. Tento vývoj slibuje výrazné zlepšení mobility, samoléčebných schopností, integrovaných senzorových funkcí a v neposlední řadě realističtějšího vzhledu robotů.

Při hledání lepšího spojení mezi robotickými prvky a umělou kůží byla vyvinuta nová technika, která využívá speciální perforace ve tvaru písmene V v pevných materiálech. Tato inovace by mohla být využita nejen v robotice, ale také v kosmetickém průmyslu a při školení chirurgů pro rekonstrukční zákroky.

Složité povrchové tvary lze nyní pokrýt umělou kůží

Humanoidní roboti
Vědci se nyní snaží dát robotům umělou kůži.
Zdroj: Freepik

Výzkumný tým použil k přilnutí kůže k povrchu speciální kolagenový gel, jehož přirozená viskozita ztěžuje jeho zavedení do malých perforací. Pomocí metody ošetření plazmou, která se běžně používá pro adhezi plastů, však bylo možné gel zavést do jemných struktur a kůži pevně spojit s povrchem.

Profesor Takeuchi a jeho tým považují svůj výzkum nejen za zdroj vědeckých poznatků, ale také za praktické využití v lékařském výzkumu. Koncept "Face-on-a-Chip" by mohl být velmi přínosný například při výzkumu stárnutí pleti, kosmetických přípravků nebo chirurgických zákroků. Kromě toho by integrované senzory mohly zlepšit vnímání prostředí a schopnost interakce robotů.

Mohlo by vás zajímat

Výzkum je teprve v počátcích a vývojáři již nyní zjišťují nové problémy, jako je potřeba povrchových záhybů a silnějšího epidermu (svrchní vrstvy kůže), aby se dosáhlo vzhledu více podobného lidskému.

Zdroj: Tech Explorist


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud