Případ začal v listopadu loňského roku, kdy neznámý muž oslovil ženu na sociální síti. Představil se jako ovdovělý Francouz pracující jako vojenský lékař v Jemenu. Po několika dnech romantické konverzace muž požádal ženu o pomoc s doručením balíčku obsahujícího jeho osobní doklady a úspory.
Následovala série požadavků na platby od údajné doručovací společnosti. Žena nejprve zaplatila 125 tisíc korun jako daň z přidané hodnoty. Poté přicházely další požadavky s různými výmluvami, včetně podezření na praní špinavých peněz. Oběť postupně zaslala v několika platbách více než 2 miliony korun, přičemž si dokonce sjednala několik půjček, aby mohla platby uskutečnit.
Během celého procesu žena komunikovala s "lékařem", který ji ujišťoval o správnosti jejího jednání a sliboval společnou budoucnost v České republice. I přes občasné pochybnosti o pravosti situace ji muž vždy dokázal přesvědčit o opaku.
Kriminalisté zahájili vyšetřování pro podezření ze spáchání zločinu podvodu. Tento případ je dalším varováním před sofistikovanými online podvody, které cílí na emoce obětí a mohou mít devastující finanční následky.
Příběh s doktorem z Jemenu je teď aktuální. S údajným lékařem pracujícím na humanitární misi si totiž půl druhého roku dopisovala také mladá žena z Brněnska. Ve výhradně elektronické komunikaci získal údajný rodák z Londýna velmi brzy důvěru partnerky. Než žena pochopila, že si píše s podvodníkem, prostřednictvím bitcoinmatů mu postupně v šestnácti platbách odeslala skoro dvě stě tisíc korun.
Policie varuje veřejnost před podobnými podvody na sociálních sítích. Doporučuje obezřetnost při navazování online přátelství s neznámými osobami, důkladné ověřování informací a nesdílení osobních údajů. V případě pochybností je vhodné se svěřit rodině či přátelům, kteří mohou poskytnout objektivní pohled na situaci.
Zdroj: Policie ČR, Policie ČR