Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ruský klon YouTube Platforma nezaujal: spousta propagandy, málo uživatelů

Pavel Trousil 05.07.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Ruská „Platforma“, je ambiciózní náhrada za zatím ještě fungující službu YouTube, ale bez „západní cenzury“ a „protiruské rétoriky“. Má ale minimální dopad na uživatele, kteří ji prostě ignorují. Je ale možné, že zůstane jedinou možností, jak v Rusku sledovat videa.

V době, kdy ruské úřady zpřísňují kontrolu nad internetovým prostorem, představila státní mediální společnost RT novou videoplatformu nazvanou "Platforma". Tento ambiciózní projekt, vyvinutý jako potenciální náhrada za YouTube, se však potýká s vážnými problémy při získávání uživatelů.

YouTube, vlastněný společností Google, zůstává v Rusku zatím nezakázaný a těší se oblibě více než 93 milionů uživatelů. Experti však předpokládají, že jeho zákaz je hodně pravděpodobný. V reakci na to ruské úřady a státem podporované společnosti vyvíjejí alternativy.
 

přehrát
Zdroj: Telegram

"Platforma", vytvořená společností Rteam patřící pod RT (Russia Today), je prakticky klonem YouTube. Nabízí podobné rozhraní a funkce, včetně vyhledávání, playlistů, historie sledování a možnosti živého vysílání. Její tvůrci tvrdí, že cílem bylo usnadnit uživatelům přechod z YouTube.

Navzdory snahám o přilákání uživatelů se "Platforma" potýká s nedostatkem obsahu a diváků. Většina videí má pouze desítky zhlédnutí, přičemž i nejpopulárnější příspěvky dosahují sotva tisíce zhlédnutí. Platforma také čelí problémům s viditelností ve vyhledávačích.

Obsah "Platformě" podléhá přísným ruským zákonům, zakazujícím například LGBT témata nebo zobrazování střelných zbraní. Zároveň je zde patrná prokremelská propaganda, včetně oslavných videí o Vladimiru Putinovi. Nakonec obsah můžete zhodnotit sami.
 

Platforma
Zdroj: Screenshot webu Platforma, redakce

Stejně jako na YouTube můžete na „Platformě“ zveřejňovat a sledovat krátká vertikální videa (nazývají se také Shorts) a provádět živé vysílání. Navíc je tu možnost monetizace videí, přičemž tvůrci zdůrazňují, že si web nebude brát procenta pro sebe, jako jeho konkurenti.

Mohlo by vás zajímat

Zatímco ruské úřady pokračují v blokování "nežádoucích" webů a sociálních sítí, jako jsou Facebook, Instagram a X, "Platforma" zatím zůstává marginálním projektem s minimálním dopadem na ruskou internetovou komunitu. Její budoucnost a schopnost konkurovat globálním platformám zůstávají nejisté.

Zdroj: Meduza, Cybernews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme