Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Ruští úředníci dostanou smartphony s Aurorou – iPhony mají zakázané

Pavel Trousil 11.08.2023

Státní úřady v Ruské federaci začaly dostávat chytré telefony založené na operačním systému Aurora, což je místní systém odvozený od linuxového Sailfish OS. Má ruské úředníky chránit před špionáží ze strany západních vládních agentur a firem. Dříve oblíbené iPhony mají vysocí úředníci zakázané.

Kapitoly článku

Vládní agentury Ruské federace začaly testovat chytré telefony a tablety založené na domácím operačním systému Aurora. Několik desítek zařízení již bylo dodáno Radě federace, uvedly zdroje z vládních agentur a horní komory parlamentu.

Pokud bude experiment úspěšný, bude tento objem navýšen. Aurora zároveň poběží na zařízeních „domácí výroby“. Poté, co ruské úřady podezřívaly Apple ze spolupráce se zpravodajskými službami pro Rusko znepřátelených zemí, je zájem o domácí operační systém příznačný, domnívají se odborníci. Jeho zavedení do státních IT systémů je opodstatněné, ale vyžaduje určité školení - bez potřebného softwaru pro práci na Auroře to budou mít státní úředníci těžké.

Mezi výrobce zařízení patří podle listu Izvestija i firma Aquarius - patřící organizaci Smart Technologies, kterou vlastní skupina ruských fyzických osob. Podle tazatele Izvestijí by zařízení Aurora měla doplnit přístroje zahraniční výroby, které již mají příslušníci NF v rukou, a připravit půdu pro případný přechod na ruské přístroje, bude-li to nutné.

Auroru vyvíjí a implementuje společnost Open Mobile Platform, kterou vlastní společnost Rostelecom. Systém je založen na Sailfish OS, což je operační systém založený na Linuxu a open source projektech, jako je Mer, a obsahuje také uzavřené uživatelské rozhraní. Za projektem stojí finská společnost Jolla. Operační systém byl poprvé dodáván s původním telefonem Jolla Phone v roce 2013; jeho prodej byl sice ukončen v roce 2016, ale až do konce roku 2020 byly dodávány aktualizace softwaru.

 

Apple je v Rusku na černé listině

"Informace získané ruskými zpravodajskými službami ukazují na úzkou spolupráci americké společnosti Apple s národními zpravodajskými službami, zejména s americkou NSA, a potvrzují, že deklarovaná politika zajištění důvěrnosti osobních údajů uživatelů zařízení Apple neodpovídá skutečnosti," uvedla ruská bezpečnostní agentura ve svém prohlášení.

Poté řada úřadů, včetně ministerstva průmyslu a obchodu, Rosaviation a ministerstva dopravy, stejně jako některé státní podniky a státní korporace, zakázaly svým zaměstnancům používat iPhony pro služební účely. Agentura se domnívá, že je nutné především zajistit bezpečnost mobilních zařízení pro orgány výkonné moci, státní korporace a podniky, významné subjekty kritické informační infrastruktury.

Zdroj: Izvestija


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme