Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Rychlejší čtení souborů PDF: bezplatný nástroj shrne obsah pomocí umělé inteligence

Jiří Palyza 05.04.2023

Čtení dlouhých dokumentů PDF zabere spoustu času. V mnoha případech také nejsou texty dobře zpracované, takže rychlá orientace v obsahu a pochopení základních tezí není úplně jednoduché. PDFgear na to ale jde jinak.

Kapitoly článku

Nástroje umělé inteligence, jako je například ChatGPT nebo Midjourney, jsou fascinující. Umělá inteligence nás má zbavit práce. Ne tak, že nás o ni připraví, ale tak, aby nám ji ulehčila a my jsme díky její pomoci byli efektivnější, rychlejší a produktivnější.

Ztrátou času může být například pročítání rozsáhlých PDF dokumentů. Pomoc AI by zde mohla být dobrým způsobem, jak rychle odpovědět na některé otázky nebo texty zestručnit.

Bezplatný nástroj PDFgear to umí a integruje ChatGPT do postranního panelu. Program je v tuto chvíli k dispozici pouze pro Windows, ale na verzích pro Mac a iPhone/iPad se už údajně pracuje.

Po kliknutí myší se provede analýza textu z PDF souboru a vy se pak můžete na jeho obsah ptát. To přináší reálnou úsporu práce a času.

Chatování s umělou inteligencí o obsahu dokumentu

pdfgear-1

Po analýze obsahu dokumentu můžete klást otázky, které se ho týkají. | Zdroj: PDFGear

Otevřete si PDF dokument, který potřebujete načíst, a v postranním panelu označeném "PDFgear - Chat with PDF" klikněte na tlačítko "Chat Now". Provede se analýza dokumentu, a vy se poté můžete začít dotazovat na jeho obsah. Pro každý dokument máte k dispozici celkem 50 otázek.

Chat vás oslovuje anglicky a původní shrnutí po analýze dokumentu bude také v anglickém jazyce. Také předem formuluje možné doplňující otázky. Chatovat ale poté už můžete česky a odpovědi také budou česky. Nástroj si velmi pravděpodobně cizojazyčné texty pro analýzu překládá.

Je praktické, že na konci odpovědi PDFgear odkazuje na příslušné pasáže v textu. Můžete si je tedy kdykoliv sami vyhledat. Kromě otázek na detaily z obsahu si také můžete nechat vytvořit shrnutí v různých délkách, například se třemi, pěti nebo deseti nejdůležitějšími body.

Další praktické funkce pro práci s PDF

pdfgear-2

PDFgear také sdružuje nejdůležitější funkce pro úpravy PDF. | Zdroj: PDFgear

Kromě specializace na asistenci umělé inteligence je PDFgear také zcela běžným nástrojem pro práci s PDF. Můžete v něm vytvářet anotace pro soubory PDF, podepisovat dokumenty nebo vkládat razítka. Nástroj toho ale umí ještě mnohem více. Mezi nabídkou jeho praktických funkcí najdete:

– konverzi PDF na Word
– konverzi PDF na PNG
– komprimaci PDF
– spojování a rozdělování PDF
– konverzi Wordu na PDF
– konverzi obrázku na PDF

Vývojáři aplikace PDFgear uvádějí, že data z PDF dokumentů ani otázky se neukládají. V současné době program také neobsahuje žádné reklamy, sledování ani vodoznaky.

Tvůrci nicméně upozorňují na to, že do budoucna mohou být některé funkce zpoplatněny. V tuto chvíli jsou ale všechny k dispozici zdarma.

Přesto je dobré mít na paměti dvě věci: není vhodné pomocí umělé inteligence analyzovat data citlivé povahy a výsledky odpovědí ChatuGPT je dobré pro jistotu vždy zkontrolovat.

Další z praktických pomocníků je PDFCreator: jaké obsahuje funkce

pdfcreator1

PDF Creator je k dispozici v aktualizaci na verzi 5.0.3. Nejdůležitější novinkou je PDF Architect v.9. | Zdroj: Blog PDFForge.org/PDFCreator

PDFgear ale není zdaleka jediným nástrojem, který lze pro práci s PDF dokumenty použít. Dalším zástupcem praktických pomocníků je PDFCreator.

Kromě převodu do PDF nástroj obsahuje ještě i další různé funkce. Dokumenty můžete vybavit ochranou heslem a nastavit práva pro příjemce: pouze ke čtení, možnost úprav a tisku. Praktická je také možnost vytváření digitálních podpisů. Abyste dokumenty mohli podepsat, nemusíte je nejprve vytisknout anebo naskenovat.

Můžete také kombinovat několik souborů a v případě potřeby změnit pořadí stránek. K dalším funkcím patří například automatické ukládání, podpora tokenů nebo vytváření různých profilů.

Jediné, co aplikace PDFCreator nedokáže, je provádění úprav PDF souborů. Volitelně dodávaný PDF Architect dokáže kromě vytváření PDF souborů také otáčet stránky a soubory PDF slučovat. Funkce úprav je ale zpoplatněna.

Populární je také PDF24 Creator: a právem

pdf24creator1

Freeware nabízí dokonce použitelné OCR rozpoznávání textu. | Zdroj: PDF24 Creator

Mnoho uživatelů, kteří hledají nástroj pro vytváření a práci se soubory PDF, často také sáhne po PDF24 Creatoru. Nakonec, je to moudré rozhodnutí.

Program nabízí širokou paletu funkcí, které sice nebudete potřebovat pokaždé, ale jsou velmi praktické. Jednou z nich je možnost komprese dokumentu před jeho odesláním, ale také odebrání jednotlivých stránek z PDF souboru. Pokud hledáte program pro práci s PDF a nejde jen o jednoduchou funkci tisku, budete s tímto freewarem spokojeni.

Zdroj: PDFgearPDFForgePDF24.org


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme