Přejít k hlavnímu obsahu

S chytrými hodinkami proti koronaviru: zařízení mohou rozpoznat nákazu kovidem

Jiří Palyza 21.01.2021
info ikonka
Zdroj:

Americký výzkumný tým dosáhl důležitého průlomu v boji proti kovidové pandemii. Ve své studii, která se zaměřila na rozpoznání infekce koronaviru u lidí, k tomu úspěšně použil chytré hodinky.

Jde o průkopnický objev, který by mohl významně změnit boj proti koronavirové pandemii. Vědci z nemocnice Mount Sinai v New Yorku zjistili, že chytré hodinky dokážou detekovat kovidovou infekci u svého nositele dříve, než se u nemocného projeví příznaky.

Studie ukazuje, že detekce nakažení kovidem 19 je prostřednictvím chytrých hodinek možná

smartwatchcorona

Podle studie mohou chytré hodinky detekovat onemocnění kovidem. | Zdroj: fancycrave1/Pixabay

V rámci zkoumání pod názvem "Warrior Watch Study" vědci od dubna do září loňského roku pozorovali 297 zaměstnanců nemocnice. Ti si stáhli do svých telefonů iPhone speciální vědci vytvořenou aplikaci a nosili hodinky Apple Watch. Pomocí změn v pulzu byl poté proveden výzkum, zda byl nemocniční personál infikován virem COVID-19.

Výsledek: chytré hodinky dokázaly identifikovat, že osoba byla infikována kovidem až sedm dní před pozitivním testem. Rozpoznání infekce je založeno na nepatrných změnách srdečního rytmu.

Pro Dr. Roberta Hirtena, spoluautora studie, jde o významné zjištění, které by mohlo znamenat milník. Možnost identifikovat nemocné jedince ještě předtím, než si svou infekci sami uvědomí a prokáže ji test, je "skutečným průlomem v boji proti koronaviru".

Nakonec stále existující výzvou v boji proti kovidu pro všechny lékaře, imunology a další specialisty v oboru je fakt, že mnoho lidí je bez příznaků, ale nakažlivých přenašečů viru. "To ztěžuje zvládnutí infekce pomocí tradičních metod vyhledávání infikovaných jedinců a jejich přesun do karantény," vysvětluje Dr. Hirten.

Proto mají výsledky studie obrovský význam. "S touto technologií můžeme nejen sledovat a předvídat zdravotní důsledky, ale také včasně a vzdáleně zasáhnout," zdůrazňuje spoluautor, Zahi Fayad. To je zásadní zejména ve stavu pandemie.

Chytré hodinky monitorují nepravidelnosti srdečního rytmu a dobu spánku

smartwatchcorona2

Svou vlastní studii pod názvem "COVID-19 Wearables Study" provedla i Stanfordská univerzita. Také její výsledky potvrdily, že nákazu kovidem lze rozpoznat pomocí chytrých hodinek. | Zdroj: Stanford Healthcare Innovation Lab

Také Stanfordská univerzita dospěla ve své studii k závěru, že chytré hodinky mohou přispět k presymptomatické detekci koronaviru. Zjistila, že v případě infekce hodinky nezaznamenávají pouze kolísání srdeční frekvence, ale také změny denního počtu kroků a doby spánku.

Vědci z univerzity došli k závěru, že pomocí chytrých hodinek "63 procent případu nakažení virem COVID-19 může být detekováno ještě před projevem prvních příznaků dvoustupňovým varovným systémem, založeným na detekci extrémního zvýšení klidové srdeční frekvence ve srovnání s individuálním výchozím stavem."

Varování prozatím pouze pomocí speciální aplikace

Ve studiích je ale také jisté omezení: jak nemocnice Mount Sinai Hospital, tak i Stanford University ve svých zkoumáních používaly speciálně vytvořené aplikace. Předchozí standardní aplikace prozatím nejsou schopny varování před koronavirovou infekcí zobrazit.

Koncern Apple už také připojil ke studii své poznámky. Generální ředitel společnosti, Tim Cook, hovořil o "Warrior Watch Study" při virtuální události k uvedení produktů loni v září.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme