Výzkumníci z Jihokorejského institutu vědy a technologie v Usanu představili průlomovou technologii, která by v budoucnu mohla umožnit nabíjet mobilní telefony sluneční energií prostřednictvím jejich vlastních displejů.
Metoda, kterou nazývají "bezešvá modulizace", činí přechody mezi solárními články téměř neviditelnými a neviditelně integruje zbývající technologii na zadní stranu zařízení. Aplikace na displeje mobilních telefonů již byla dokonce úspěšně vyzkoušena.
Vědci ale upozorňují, že jsou teprve na začátku: „Průhledné solární články (Transparent solar cells - TSC) mají značný potenciál jako nepřetržité generátory energie, což umožňuje jejich použití i v situacích, kdy konvenční zařízení není dostupné. Výzkum zaměřený na modularizaci TSC za účelem regulace celkového napětí a proudu, což je rozhodující krok k praktickému využití, je však stále v počátečním stadiu.
Solární články v displeji mohou samostatně nabíjet baterie chytrých telefonů
Tento vývoj představuje obrovský krok ve využívání sluneční energie pro mobilní zařízení. Účinnost nových solárních článků však lze ještě zlepšit: v současné době se pohybuje mezi 14,7 a 20 procenty na ploše 16 čtverečních centimetrů. Navzdory tomuto omezení malé plochy displejů generují dostatek elektřiny k nabíjení mobilního telefonu pomocí sluneční energie.
Mohlo by vás zajímat
Kdy bude tato technologie komerčně dostupná, zatím není jasné. Potenciál této inovace však naznačuje, že v blízké budoucnosti by mobilní telefony mohly fungovat zcela nezávisle na externích nabíječkách, což by zásadně změnilo způsob, jakým používáme naše mobilní zařízení. Průhledné solární články by bylo možné použít i u budov, nebo automobilů.
Zdroj: UNIST-gil, Futurezone