Přejít k hlavnímu obsahu

Serif PhotoPlus 9

redakce 30.03.2010

Šikovný grafický editor z Chip DVD 4/10 umí nejen zachránit nepodařený záběr při fotografování, ale také vytvořit grafiku pro webové stránky nebo zajímavá grafická díla pro tisk nebo vystavení na internetu.

PhotoPlus je bitmapový grafický editor, vybavený rozsáhlou paletou nástrojů na kreslení, retušování i další úpravy fotografií a obecně jakékoli grafiky. Základní výhodou programu je práce s vrstvami, tak jak to známe například z Photoshopu, automaticky pracující nástroj na retušování drobných nedostatků fotek nebo bohatá nabídka grafických efektů. Legendě mezi grafickými editory se PhotoPlus podobá také svým uživatelským rozhraním s volně rozmístitelnými paletami nástrojů, s možností jemného ladění jejich funkcí, a podporou formátu PSD, včetně vrstev. Díky své nabídce funkcí, může program najít své uplatnění i v domácích grafických studiích.

Plná verze PhotoPlus 9 z Chip DVD nabízí stejné funkce jako komerční edice programu, aktuálně doprodávána za přibližně 300 Kč. Pouze v plné verzi PhotoPlus z Chip DVD tak najdete například i nástroje na inteligentní změnu velikosti obrázků podle plánovaného použití (velkoformátový tisk, vystavení na webu atd.), automatické vyvážení kontrastu a úrovní barev, vymazání pozadí obrázku nebo bohatou nabídku grafických efektů. Nejnovější verze PhotoPlus X3 Digital Studio je komplexní profesionální nástroj na zpracování grafiky s převratnými čistícími i kreativními nástroji.

Známé prostředí: Rozmístění panelů s nástroji a ovládacích prvků se příliš neliší od známých bitmapových editorů.
Známé prostředí: Umístění panelů s nástroji a ovládáním se neliší od známých bitmapových editorů.

ři spuštění dává PhotoPlus v uvítacím okně na výběr ze svých hlavních funkcí. Můžete rovnou otevřít rozpracovaný obrázek, vytvořit nový, pustit se do tvorby animace nebo importovat obrázky ze skeneru a dalších zařízení. Nabízí se rovněž i otevření ukázkových obrázků a návodů pro použití důležitých funkcí programu. Nejen zběhlí uživatelé grafických editorů se budou snadno orientovat v nabídkách a nastaveních nástrojů aplikace. Se zrychlením práce při tvorbě grafiky pak pomohou i klávesové zkratky.

PhotoPlus pracuje se všemi běžnými grafickými formáty (JPG, GIF, TIF, BMP, PNG, PSD, PSP ad.) a to jak při otevírání souborů ke zpracování, tak i při ukládání hotové grafiky. I z uvedeného, stručného seznamu je jasné, že PhotoPlus otevře vedle standardních formátů také grafiku uloženou ve formátech komerčních aplikací Photoshop a Paint Shop Pro, byť s jistými omezeními (převod textových i efektových vrstev na bitmapy, vynechání vektorových tvarů atd.). Podobná omezení při práci s formáty jiných aplikací se ovšem nevyhýbají ani dalším bitmapovým editorům.

Práce s vrstvami: Práce s více vrstvami, včetně podrobného nastavení, je nezbytnou vlastností kvalitních editorů.
Práce s vrstvami: Práce s vrstvami, včetně obsáhlého nastavení, je nezbytnou vlastností kvalitních editorů.

Pro rozpracované projekty nabízí PhotoPlus také vlastní formát, který umožňuje pozdější návrat k rozdělané práci.

Palety nástrojů

Grafický editor PhotoPlus obsahuje tři samostatná plovoucí okna s výběrem a nastavením nástrojů a vrstev. Oproti bezplatně dostupným aplikacím je v PhotoPlus velmi důležitá především práce s vrstvami. Na každou z vrstev je možné aplikovat vlastní efekty, masky a detailní nastavení.

V bohaté nabídce nástrojů na úpravu grafiky nechybí desítky různých druhů štětců (včetně například i obrázkových), klonovací razítko, výplně, geometrické tvary, zkreslení a deformace, přechody, různé druhy výběrů (laso, polygony, magická hůlka pro výběr barev) a další standardní funkce. Připraven je i nástroj na gumování – a to jak v klasické, tak i ve speciální verzi na mazání pozadí

Umělecké efekty: Na kliknutí myší umí program aplikovat na grafiku umělecké efekty s výborným výsledkem.
Umělecké efekty: Na kliknutí myši umí program skvělé efekty s výtečným výsledkem.

nebo naopak popředí snímku či obrázku. Zajímavý je také nástroj »Scratch Remover«, se kterým velmi snadno upravíte drobné nedostatky, vyskytující se především u fotografií (prach, škrábance, kosmetické vady v obličejích atd.). PhotoPlus přitom automaticky dopočítává vlastnosti upravované oblasti pro co nejjednodušší retušování, bez další korekce barev a dalších parametrů.

Do grafiky je možné vkládat rovněž i textová pole, dostupným fontům přitom nechybí podpora českých znaků s diakritikou. Text tvoří vždy samostatnou vrstvu, navíc může jeho obrys plnit i funkci výběru částí obrázků.

Grafické efekty

Opravdu bohatá nabídka grafických efektů je rozdělena do několika skupin. Efekty je možné aplikovat na jednotlivé vrstvy grafiky, včetně podrobného nastavení. Nechybí umělecké efekty, sloužící k imitaci malířských a kreslících technik (olejomalba, perokresba ad.) nebo světelné efekty s detailním nastavením osvětlení, stínů, odlesků atd. Připraveny jsou efekty rozostření, různé filtry i typy zkreslení obrazu. S dalšími uměleckými úpravami pomohou také funkce na ostření a rozmazání vybraných částí grafiky.

Nejen pro úpravy fotografií přijdou vhod standardní nástroje typu histogramu, úprava jasu, kontrastu, a úrovní barev – a to v automatické i ručně nastavitelné podobě. Pomocí speciálního nástroje můžete spolehlivě odstranit také efekt červených očí.

Export a tisk

Již dříve jsme zmínili, že PhotoPlus podporuje export hotové grafiky do všech běžně

Základní úpravy: Histogram s funkcemi na úpravu jasu, kontrastu či barev, jsou základní nástroje na úpravy fotek.
Základní úpravy: Histogram s funkcí na úpravu jasu, kontrastu či barev, jsou hlavní náčiní na úpravy fotek.

používaných grafických formátů, včetně nastavení jejich kvality. To samozřejmě není vše a tak se zmiňme ještě také o různých formátech tisku nebo exportu do formátu PDF. S vytvořením obrázků pro webové stránky vám pomůže nástroj na optimalizaci kvality a velikosti výstupu, při tisku se naopak bude hodit správa barev, připravené ICC profily nebo vkládání ořezových značek pro další zpracování. Typicky pro použití na internetových stránkách je k dispozici také možnost vytvoření animace ve formátu GIF nebo nástroj na tvorbu klikacích map pro navigaci na webu.

Konkurent Photoshopu

Kromě open source aplikace GIMP byste asi jen těžko hledali podobně vybavený bitmapový grafický editor s funkcemi atakujícími možnosti slavného Photoshopu, za jehož použití byste nemuseli platit. Plná verze PhotoPlus 9 z Chip DVD proto rozhodně stojí za vyzkoušení.
 
Uveřejněno na Chip DVD 4/10.
Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud