Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Skandál v Google: bývalý zaměstnanec je obviněn ze špionáže a předávání technologických dat firmám v Číně

Jiří Palyza 13.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Bývalý softwarový inženýr, který pracoval pro amerického internetového giganta, je podezřelý ze špionáže. Důvěrná data, mezi kterými byly i informace o technologiích umělé inteligence, měl údajně předávat čínským společnostem.

Podezření ohledně úniku dat a cílené špionáže padlo na hlavu softwarového experta poté, kdy se tři dny po svém odchodu ze společnosti Google objevil na konferenci v Pekingu, kde zastupoval čínskou společnost.

Informace o údajné špionáži bývalého zaměstnance Googlu, Linweie Dinga, vyvolává v technologické branži rozruch. Osmatřicetiletý softwarový expert je obviněn z krádeže obchodního tajemství a předávání informací čínským společnostem, čehož se měl dopouštět během svého působení ve společnosti Google. Pokud mu bude tento trestný čin dokázán, hrozí trest ve výši až čtyřiceti let vězení.

Ding byl obviněn po svém zatčení v Kalifornii. Kauza se týká krádeže více než pěti set důvěrných dokumentů, které si stáhl na svůj soukromý cloud. Podezření na protiprávní jednání se objevilo až poté, kdy už pro Google nepracoval.

FBI varuje před průmyslovou špionáží: bývalý zaměstnanec Googlu stane před soudem

Kancelářské prostředí s logem Google na stěně
Skandál ohledně technologické špionáže v Google: bývalý zaměstnanec internetové firmy je podezřelý z předávání obchodních tajemství čínským společnostem.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Ding, který po opuštění Google pracoval na pozici generálního ředitele čínské společnosti, je nyní souzen. Kromě zneužívání ukradených dokumentů je obviněn také z toho, že se v době svého působení v Google účastnil schůzek investorů čínských společností a zároveň umožnil svému kolegovi používat přístupovou kartu do prostor svého zaměstnavatele.

Mohlo by vás zajímat

V obžalobě se také uvádí, že startup, kterému Ding šéfoval, usiloval o trénování velkých modelů umělé inteligence, které pracovaly s podporou čipů pro supercomputing.

FBI tento incident využila k tomu, aby veřejně varovala před riziky průmyslové špionáže. Upozorňuje na použité metody a bere si je jako příklad aktivit, které lze v podobných případech zneužívat.

Zdroj: Euronews

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud