Podle informací NASA je asteroid široký přibližně 3,8 až 8,5 m a proletí v blízkosti dráhy geostacionárních družic nad Jižní Amerikou.
K planetě Zemi se přiblíží velmi těsně. Jde o čtvrtý nejbližší průlet vesmírného tělesa ve sledované historii. Asteroid byl identifikován pouhých pět dnů před jeho největším přiblížením. Většina asteroidů míjí Zemi ve větší vzdálenosti, než je Měsíc. 2023 BU ale prolétne mnohem blíž.
Podle výpočtů asteroid kolem Země prolétne ve čtvrtek 26. ledna, ve 22:17 hodin našeho času a mine nás ve výšce přibližně 3500 km. To je sice dále, než je nízká oběžná dráha Země přibližně 400 km nad zemským povrchem, po které krouží satelity a Mezinárodní vesmírná stanice. Je to ale jen zlomek vzdálenosti geostacionárních satelitů, které jsou ve výšce 36 000 km.
Blízký průlet vesmírného tělesa bude v reálném čase zobrazovat projekt The Virtual Telescope. Tvoří jej sestava dvou výkonných 14" a 17" robotických dalekohledů, umístěných v italském Ceccanu. Astrofyzik Gianluca Masi, který stojí za tímto projektem, bude také vysílat živý přenos na YouTube. Divákům mimo jiné ukáže i pohled na asteroid 2023 BU optikou dalekohledu. Přenos začíná ve čtvrtek 26. ledna ve 20:15 našeho času.
Asteroid 2023 BU je v kosmickém měřítku velmi malý. Jeho záře bude proto viditelná pouze prostřednictvím velkých dalekohledů. | Zdroj: David Billings/Unsplash
2023 BU patří do skupiny asteroidů, které mají dráhu větší, než je oběžná dráha Země kolem Slunce a jejichž oběžná dráha protíná dráhu naší planety. Obíhá kolem Slunce každých 425 dnů a jeho dráha občas protne trajektorii Země. Příště prolétne 2023 BU relativně blízko naší planety 6. prosince 2036, bude to ale daleko za oběžnou dráhou Měsíce.
Asteroid není klasifikován jako "potenciálně nebezpečný". Takto mohou být označena vesmírná tělesa, jejichž dráha se může přiblížit k Zemi a jsou dostatečně velká na to, aby v případě dopadu způsobily značné regionální škody.
Pokud by asteroid 2023 BU dopadl na Zemi a skutečně měl velikost, kterou vědci odhadli, pravděpodobně by se v určité vzdálenosti nad povrchem rozpadl na oblak úlomků. Některé z větších částí by mohly dopadnout na povrch. Každý, kdo by se nacházel poblíž dopadu, by zaznamenal silnou ránu.
Zdroj: Forbes, The Virtual Telescope Project 2.0
Zdroj: YouTube/VideoFromSpace, "Asteroid 2023 BU to buzz Earth on January 26 | Orbit animation"