Přejít k hlavnímu obsahu

Slídění v mobilech mezi partnery: věděli jste, že se k tomu zneužívá rodičovská kontrola? Jak tomu zabránit

Jiří Palyza 02.02.2025
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Pro mobilní telefony jsou k dispozici aplikace, které by měly sloužit především pro kontrolu dětí. Rodiče je svým potomkům instalují hlavně proto, aby měli kontrolu nad činnostmi s mobilem, časem, který děti na mobilu tráví, a také aby věděli, kde se právě nachází. Jedna z aplikací z této skupiny se však používá i k partnerskému stalkingu. Která to je a jak tomu lze čelit?

Kapitoly článku

Mobil jako štěnice: sledovací aplikace se maskují a jejich přítomnost není jednoduché rozpoznat

Mobilní telefon máme zpravidla vždy u sebe a postupem času se z něj stal nepostradatelný asistent, pomocí kterého si organizujeme svůj každodenní život. Pokud použijete některou ze sledovacích aplikací na jiném telefonu, víte o jeho uživateli téměř vše.

Sledování je také účelem mobilní aplikace mSpy. Na webových stránkách je označena jako rodičovská kontrola. V mnoha případech se ovšem zneužívá i k jiným účelům.

Podle informací, které se objevily v uniklých konverzacích mezi podporou mSpy a zákazníky, je velká obliba aplikace dána i tím, že se zneužívá mezi dospělými ke slídění partnerů. Nabízí k tomu celou škálu funkcí.

Mohlo by vás zajímat

Aplikace poskytuje přehled o hovorech, e-mailech, konverzacích v komunikátorech, kontaktech, záznamech v kalendářích, obrázcích, videích, historii prohlížeče, poloze a dokonce i používání klávesnice. Pokud byste zvolili placené předplatné, můžete svého partnera sledovat dokonce v živém přenosu. Aplikace totiž umí i na dálku aktivovat mikrofon a kameru: ideální funkce pro vzdálené odposlouchávání.

Aplikace mSpy sama sebe maskuje, proto její identifikace na zařízení není úplně snadná a sledovaní uživatelé si to nemusejí vůbec uvědomit. Špehovací aplikaci ale můžete vystopovat. Jsou jisté náznaky, podle kterých její přítomnost odhalíte.

Zjištění přítomnosti aplikace mSpy na mobilním telefonu

Zobrazení aplikací v iOS, které mají povolen přístup k fotoaparátu
info ikonka
Zdroj: iOS
Ve svém telefonu si můžete snadno zkontrolovat, které aplikace například mají oprávnění přistupovat k fotoaparátu. Na přiloženém obrázku je ukázka, jak to zobrazuje iOS. Najdete to v oblasti "Nastavení / Soukromí a zabezpečení / Fotoaparát".

Neoprávněné sledování cizího mobilního telefonu může být posouzeno jako trestný čin. Odborníci proto nedoporučují špionážní aplikaci odstraňovat z vlastní iniciativy – pokud tedy chcete incident řešit. Jednak tím ničíte důkazy, navíc to může zhoršit již tak značně toxický vztah. Lepší cestou je obrátit se přímo na policii, nebo na některé z poradenských center, například Bílý kruh bezpečí. Odborníci vám vyjdou vstříc a pomohou s prvními kroky nápravy.

Doporučované kroky jsou následující:

První rychlé opatření: pokud máte podezření, že vás partner odposlouchává či sleduje, můžete to okamžitě přerušit odpojením od internetu. Pokud například smartphone přepnete do režimu letadlo, deaktivují se veškeré konektivity. To je ale pochopitelně dočasné, nikoliv trvalé řešení.

Používejte druhý mobilní telefon: instalace sledovací aplikace vyžaduje fyzický přístup k mobilnímu telefonu. Pokud se to někomu podařilo, zařízení už není v bezpečí. Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si další zařízení.

Mohlo by vás zajímat

Zkontrolujte instalované aplikace: pokud jste se rozhodli softwarového špeha odstranit sami, pečlivě si projděte seznam instalovaných aplikací ve svém telefonu. Všimněte si, že v něm nenajdete položku "mSpy". Je to z toho důvodu, že špionážní aplikace se obvykle maskují. V androidové verzi se mSpy označuje jako "Update service", tedy aktualizační služba. V Androidu také můžete k vyhledávání špiónů použít aplikaci G DATA Mobile Security Light. Pro jistotu odstraňte všechny aplikace, u kterých si nejste jisti, co vlastně dělají.

Kontrola oprávnění: o vašem sledování mohou hodně prozradit i přidělená oprávnění. Zkontrolujte, které aplikace mají například přístup k poloze nebo mikrofonu.

Reset do továrního nastavení: radikálním, ale účinným krokem, je obnova zařízení do továrního nastavení. Pokud jste si předtím pořídili zálohu důležitých dat z vašeho telefonu, nestřelíte se tímto krokem do vlastní nohy. Kromě veškerého dalšího obsahu se obnovou vymažou také špionážní aplikace.

Mohlo by vás zajímat

Jaká bezpečnostní opatření se vyplatí nastavit

Problém je v tom, že špionážní aplikace se do zařízení nedostane jen tak. Někdo ji tam musel instalovat. To vyžaduje fyzický přístup k zařízení, které je buď nechráněné, nebo dotyčná osoba zná přístupový kód a dokáže si smartphone odemknout.

První a důležitou součástí ochrany soukromí je nastavit si zamykání obrazovky a zabezpečit uživatelské účty: zejména účet Apple a Google.

Dále je vhodné provést – a také dodržovat – následující opatření:

Aktuální software: současné modely chytrých telefonů s nejnovějšími verzemi mobilních systémů představují dobrý základ pro zabezpečení.

Bezpečná hesla: stále více se doporučuje používat správce hesel. Generuje bezpečná hesla pro vaše uživatelské účty. Pokud vám někdo na zařízení podstrčil špionážní aplikaci, je také důležité si změnit hesla k účtu Apple, Google a dalším důležitým profilům či službám.

Mohlo by vás zajímat

Ochrana druhým faktorem: všude, kde je to možné, si aktivujte ověření druhým faktorem. Zvýšíte tím svou bezpečnost, ale také se dozvíte o pokusech o neoprávněný přístup k vašim účtům.

Zabezpečte svůj mobil: už jsme to sice zmínili výše, nicméně je velmi důležité zabezpečit místní přístup k mobilnímu telefonu. V současnosti se k odemykání mobilu nejčastěji používá biometrika, tedy otisk prstu či sken tváře. Náhradním řešením je používat kód PIN. V takovém případě je šestimístný PIN lepší než čtyř a alfanumerická hesla jsou ještě lepší. Nenechávejte mobil ležet odemčený. Při nečinnosti by se měl zámek obrazovky aktivovat co nejrychleji.

Propojená zařízení: zkontrolujte, zda máte se svými účty či aplikacemi propojená další zařízení. Často se například u WhatsAppu používá kromě mobilní aplikace i synchronizace s programy na počítači. Odstraňte všechna propojení, která jste sami nevytvořili či se vám zdají podezřelá.

Zdroj: ExpressVPN, Sky News, Google Play / G DATA Mobile Security Light


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme