Muže z Brna zlákaly investice
Případ důvěřivého muže z Brna odstartoval v listopadu, kdy jeho pozornost upoutal internetový inzerát na výhodné investice do zajímavých akcií, stejně jako do zlata či ropy. Přihlásil se do platformy, o které tehdy ještě netušil, že je podvodná.
Krátce nato byl osloven údajným zástupcem firmy, který nic netušícího muže vlákal do investování vyšší částky.
„Po dvoutýdenním vyjednáváním odstartoval poškozený aktivní spolupráci odesláním registračního poplatku. Následně pak dvou plateb na zahraniční účty. O dva dny později přidal další úhradu. Celkem přeposlal během krátké doby skoro devět set tisíc korun,“ informuje Policie ČR.
Půjčil si skoro milion a o vše přišel
Jak vychází z policejního spisu, částku 900 tisíc korun celou neměl na svém účtě. Více méně po dohodě s podvodnými investičními poradci si peníze postupně napůjčoval jak u bankovních společností, tak u nebankovních subjektů. To bohužel nasvědčuje tomu, že o případném podvodu neměl ani tušení.
Šmejdi následně chtěli po padesátníkovi, aby uhradil i daň za obchodování na burze, což mělo být dalších 300 tisíc korun. Pravděpodobně se to vymykalo původní dohodě, muž tedy začal o pravosti investic silně pochybovat. Přesvědčil se o tom až o pár dní později, kdy jeho účet nechala banka zablokovat z důvodu pochybných transakcí.
Policie má v podobných případech jen málo možností, jak pachatele kybernetických podvodů vystopovat a dopadnout. Odškodnění obětí takových podvodů je pak takřka zcela vyloučené. Proto si dávejte pozor, kam peníze posíláte, a už vůbec si pro tyto účely peníze nepůjčujte.
Zdroj: Týdeník Policie