Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na podvodné SMS o investicích: NÚKIB varuje před novým typem útoku

Pavel Trousil 08.01.2025
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varuje před novým typem podvodné kampaně, která se šíří prostřednictvím zpráv. Podvodníci se vydávají za investiční společnosti a informují příjemce o údajném založení investičního účtu. Jejich cílem je získat přístup k citlivým údajům nebo přímo k finančním prostředkům obětí.

Kapitoly článku

Podvodníci využívají možnosti odesílat SMS zprávy z e-mailových adres, což může na první pohled působit důvěryhodněji. Na některých chytrých telefonech se tyto zprávy zobrazují jako běžná SMS komunikace, což činí podvod obtížněji rozpoznatelným.

Podvod
info ikonka
Zdroj: X
Podvodná zpráva láká na otevřený účet.
Podvodná stránka
info ikonka
Zdroj: Screenshot podvodného webu, redakce
Podvodný web číhá na vaše osobní údaje.

Podvodné zprávy informují o údajném otevření účtu a připojeny jsou údaje o částce a přihlašovacích údajích a připojena je pochopitelně i webová adresa. 

Mohlo by vás zajímat

Jak se bránit?

Odborníci doporučují na podobné zprávy vůbec nereagovat a v žádném případě neklikat na přiložené odkazy. Nejbezpečnějším řešením je zablokovat odesílatele a zprávu okamžitě smazat.

Podvodné SMS či hovory (číslo volajícího a čas události) můžete dále přeposlat bezplatnou SMS na jednotné číslo pro hlášení takovýchto podvodů - 7726.

Mohlo by vás zajímat

Phishing stále populárnější

Tento nový typ podvodu zapadá do širšího trendu takzvaného phishingu, kdy se útočníci snaží získat citlivé údaje pomocí falešných zpráv a webových stránek. Podvodníci často využívají aktuální události nebo známé značky, aby své zprávy učinili důvěryhodnějšími.

Zaměření na údajné investiční příležitosti není náhodné. Investiční podvody patří k nejrozšířenějším formám kyberkriminality. Podvodníci často lákají na vysoké výnosy a využívají současného zájmu veřejnosti o investování. Legitímní investiční společnosti nikdy nezakládají účty bez předchozí komunikace s klientem a jeho řádné identifikace.

Mohlo by vás zajímat

Jak se chránit před podobnými podvody:

  • Nikdy neklikejte na odkazy v neočekávaných zprávách
  • Ověřujte si informace z nezávislých zdrojů
  • Nedůvěřujte slibům vysokých výnosů bez rizika
  • V případě pochybností kontaktujte přímo danou instituci přes její oficiální kanály
  • Pravidelně si aktualizujte bezpečnostní software

Zdroj: NÚKIB
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme