Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Softwarový problém maže některé externí pevné disky - raději zálohujte, dokud je čas

Michal Bareš 24.05.2023

Majitelé některých externích SSD disků nedávno přišli z ničeho nic o data. Vlastníte-li některý z problémových disků, rozhodně si rychle zazálohute data, řešení od výrobce je teprve na cestě.

Kapitoly článku

Problém se týká oblíbených externích disků SanDisk Extreme a SanDisk Extreme Pro, které dlouhodobě vévodí i našim srovnávacím testům. Jsou odolné, extrémně rychlé a kompaktní, ale nyní se u nich vyskytl nepříjemný problém.

Při dlouhodobém zápisu se u nich může poškodit souborový systém a následkem je ztráta veškerých dat. S informací přišel server "Ars Technica", který uvedl i vyjádření výrobce těchto disků, kterým je společnost Western Digital.

Jedná se o chybu ve firmwaru. Při delším zatížení intenzivním zápisem může dojít k poškození souborového systému. To může vést ke ztrátě všech uložených souborů. Společnost WD potvrzuje chybu pouze u čtyřterabajtových verzí s identifikátory SDSSDE61-4T00 a SDSSDE81-4T00.

V důsledku chyby firmwaru hrozí ztráta dat: řešení je na cestě, zatím zálohujte

Objevují se však také zprávy, že se problém vyskytuje i u 2TB verzí těchto SSD disků.
Společnost WD mezitím oznámila aktualizaci firmwaru pro verze s kapacitou 4 TB. Ta má být vydána "brzy". Majitelé postižených zařízení by si rozhodně měli svá data až do vydání aktualizace firmwaru zálohovat na jiné zařízení nebo do cloudu. Důležitá data by stejně nikdy neměla být uložena pouze na jednom místě.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud