Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Šok pro uživatele Androidu: Google vám může odstranit i aplikace, které jste si už dříve zakoupili

Josef Mika 15.01.2024
Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Nový přístup Googlu – faktické odstraňování aplikací pro Android na dálku – se u uživatelů nesetkal s velkým nadšením. Mnozí se přou, zda se jedná o oprávněné bezpečnostní akce nebo o krádež.

Většina z nás, kteří máme na svém zařízení systém Android, získává své aplikace prostřednictvím obchodu Google Play. Google nyní zřejmě znovu zavedl vzdálené mazání aplikací (informuje o tom například server Android Police). To mu umožňuje odstranit již zakoupené nebo stažené aplikace přímo ze zařízení uživatele.

Po zakoupení aplikace si ji obvykle můžete stahovat libovolně často, i když už není veřejně dostupná. Jiná situace však nastane, pokud je aplikace z obchodu Google Play zcela odstraněna (ať už z důvodu bezpečnosti nebo například neplnění pravidel GDPR).

Google může aplikace pro Android odstranit i na dálku

Android apps
Z bezpečnostních důvodů: Google může ze zařízení s Androidem odebírat aplikace vzdáleně.
Zdroj: Pathum Danthanarayana/Unsplash

Uživatelé hlásí, že Google již v posledních dnech některé aplikace ze zařízení se systémem Android odstranil. To se týká i již dříve zakoupených aplikace, které již nejsou k dispozici.

Aplikace, které byly odstraněny z obchodu Google Play, zpravidla zůstávají ve vašem smartphonu automaticky dostupné. Aplikace může zmizet pouze v případě, že změníte mobilní telefon nebo na něm provedete reset.

Mohlo by vás zajímat

Je jasné, že Google jako provozovatel Obchodu Play a faktický strážce systému Android nese určitou zodpovědnost. I když je to z bezpečnostního hlediska dobrá věc, někteří uživatelé z toho celkem pochopitelně moc nadšeni nejsou. U dříve zakoupených aplikací, které nyní Google z Obchodu Play odstranil, se vrácení peněz pravděpodobně nedočkají.

Zdroj: GoogleWatchBlog, Android Police


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme