Přejít k hlavnímu obsahu

Solární moduly jako tepelná izolace: vědci vyvíjejí fasády budoucnosti

Josef Mika 15.12.2024
info ikonka
Zdroj: Fraunhofer ISE/Mona Mühlich

Solární moduly by v budoucnu mohly hrát trojí roli: vědci vyvinuli prefabrikovaný fasádní prvek s integrovanou fotovoltaikou, který kombinuje výrobu energie, ochranu proti povětrnostním vlivům a tepelnou izolaci.

Fraunhoferův institut pro solární energetické systémy a Institut pro životní prostředí, bezpečnost a energetické technologie společně vyvinuly nový typ fasádního prvku s integrovanými fotovoltaickými moduly, který kombinuje výrobu energie, ochranu před povětrnostními vlivy a tepelnou izolaci.

Odstraněním nutnosti dodatečné konstrukce pro solární moduly se ušetří velké množství materiálu a zároveň urychlit instalace při renovaci obvodových plášťů budov.

Pro větší udržitelnost: Izolační materiál z přírodních materiálů

Fotovoltaika
info ikonka
Zdroj: Fraunhofer ISE/Mona Mühlich
Demonstrační instalace šesti fasádních fotovoltaických prvků na pracovišti Fraunhoferova institutu

Fotovoltaické prvky o rozměrech 1 x 1,2 m lze podle potřeby rozšířit, obarvit, a především rychle instalovat.

Výzkumníci vyvinuli fasádní prvky o rozměrech 1 x 1,2 metru ve dvou verzích: jeden s izolačním materiálem z konopných vláken a druhý s izolací z houbového materiálu. Izolace se do fasádního prvku vkládá tak, aby bylo možné komponenty kdykoli opět oddělit, vysvětluje Fraunhoferův institut v tiskové zprávě.

"Oba izolační materiály jsou vyrobeny z přírodních obnovitelných surovin, takže jsou CO₂ neutrální", vysvětluje Dr. Holger Wack, vedoucí skupiny pro vývoj stavebních materiálů ve Fraunhoferově institutu. "Oba materiály jsou vhodné pro použití na fasádách z hlediska jejich požární bezpečnosti. Houbový materiál lze navíc vyrábět z odpadu ze zemědělské produkce, a proto je velmi šetrný k přírodním zdrojům."

Mohlo by vás zajímat

Fasádní systém umožňuje odstranění jednotlivých fasádních prvků nezávisle na těch sousedních. Zatímco většina dalších koncepcí integrované fotovoltaiky vyžaduje spodní konstrukci, vývoj Fraunhoferova institutu ušetří množství materiálu tím, že takovou konstrukci eliminuje (ve srovnání s klasickými konstrukcemi, které se v současnosti běžně používají. První vyrobené prototypy vědci instalovali na vlastní budovu Fraunhoferova institutu v německém Holzkirchenu na konci října 2024. Fotovoltaické fasádní prvky tam nyní intenzivně sledují, aby se otestovala jejich elektrická výtěžnost, životnost, chování při různé teplotě a vlhkosti a tepelně izolační vlastnosti při používání.

Zdroj: Fraunhofer Institut ISE


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme