Přejít k hlavnímu obsahu

Spadne nám na hlavu kus ISS? Varování před dopadem vesmírného smetí platí právě na dnešní den

Josef Mika 08.03.2024
info ikonka
Zdroj: NASA

Kolem Země putuje už tři roky vyřazený akumulátor z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Není to žádný drobeček a právě nyní se chystá vstoupit do atmosféry. Některé jeho úlomky by se mohly dostat až na zemský povrch. Místa potenciálního dopadu zahrnují značné části Německa, a také severní oblast České republiky, konkrétně Šluknovský výběžek.

Vzhledem k převažujícím místům možného dopadu na německém území zveřejnil Německý Spolkový úřad pro civilní ochranu mapu, která ukazuje místa, kam by v (nepříliš pravděpodobném) případě mohly nebezpečné úlomky dopadnout. Mapa okrajově zahrnuje i oblasti severních Čech, konkrétně Šluknovský výběžek.

Podle oficiálních informací nehrozí téměř žádné nebezpečí v důsledku pádu úlomků z nepoužívaného akumulátoru z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ten by mohl v pátek spadnout na Zemi, ale dopad je považován za velmi nepravděpodobný. Potvrdilo to jak Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu, tak Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Uživatelé mobilních telefonů v Německu byli o malé pravděpodobnosti pádu úlomků informováni prostřednictvím výstražných aplikací.

Spolkový úřad pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách (BBK) vydal mapu s vyznačenými trasami přeletů (viz odkaz na konci článku) a oficiální informace o nebezpečí, podle nichž je pravděpodobnost zasažení zemského povrchu troskami velmi nízká. Obyvatelstvo bylo informováno, že v případě zvýšení rizika budou následovat další informace. Mohlo by však dojít k světelným jevům nebo vnímání sonického třesku. 

BBK zdůraznil, že pro taková varování existují různé stupně výstrahy, přičemž podle informací, které jsou v současné době k dispozici, je potřeba pouze upozornit na možné nebezpečí, aniž by se vyžadovaly okamžité kroky.

O jaký odpad se vlastně jedná?

Canadarm 2
info ikonka
Zdroj: Samantha Cristoforetti / NASA
Z robotické paže Canadarm2 (Mezinárodní vesmírné stanice ISS) byla uvolněna vnější paleta vysloužilých nikl-hydridových baterií. Úlomky z vyřazeného balíku baterií z Mezinárodní vesmírné stanice by teoreticky mohly v pátek dopadnout na Zemi.

Objekt, platforma s bateriemi o hmotnosti asi 2,6 tuny a velikosti automobilu, se od ISS oddělil v březnu 2021 a očekává se, že z velké části shoří v atmosféře. Přesná dráha vstupu do atmosféry se stále sleduje, ale podle DLR je dopad až na zemský povrch nepravděpodobný. Očekává se, že k opětovnému vstupu dojde v pátek pozdě večer středoevropského času, i když časové okno se může ještě změnit.

Mohlo by vás zajímat

Spolkové ministerstvo uvedlo, že mechanismy krizové reakce by byly aktivovány, pokud by se objevily neočekávané náznaky, že hrozí reálné nebezpečí, což se však považuje za velmi nepravděpodobné. Objekt bude nadále pečlivě monitorován.

Oddělení takových objektů od ISS a jejich plánovaný návrat do atmosféry jsou běžnými postupy pro řízené odstranění kosmického odpadu. Cílem je, aby úlomky, pokud se dostanou až na zemský povrch, pokud možno dopadly do neobydlených oblastí.

Zdroj: BBK.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme