Temu trnem v oku Evropské komisi
V příštím roce by mohla být na výrobky dodávané do zemí Evropské unie (EU) z čínských e-shopů (především Temu a Shein) uvalena speciální daň a manipulační poplatek. Informoval o tom list Financial Times.
Zástupci Evropské komise si od toho slibují především vyrovnání poměrů na eurounijním trhu, který svými podstřelenými cenami čínské e-shopy značně deformují. Podle nového místopředsedy EK pro obchod a strategický výhled Maroše Šefčoviče dorazí během letošního roku do zemí EU 3× více čínských zásilek než v roce 2022.
Výrobci z EU musí dodržovat přísná pravidla a normy, které však u zboží vyráběného v Asii lze jen těžko kontrolovat. Krom toho je čínské zboží mohutně dotováno, takže i z toho důvodu mohou být ceny výrazně pod unijním standardem.
Jak vyřešit clo? Manipulačním poplatkem
Důležitým aspektem je i to, že obchodníci z Asie se cíleně vyhýbají clu, které je na zásilky uvaleno. To se totiž vztahuje pouze na balíky s hodnotou vyšší než 150 eur (3 800 korun), e-shopy však cíleně posílají balíčky s výrazně nižší hodnotou. Takové zásilky jsou pak od cla osvobozeny.
Zrušení této hranice není reálné, protože by to zahltilo celníky na všech letištích a přístavech, kam zásilky míří. Komise tak zvažuje cílený manipulační poplatek a dodatečná cla na výše zmíněné čínské e-shopy. V tuto chvíli však nejsou známy detaily, neboť návrh ani nebyl projednáván na půdě EK.
Současné složení doufá v další pokrok v tomto tématu v únoru příštího roku, přičemž samotná legislativa zabere i tak minimálně 12 měsíců, než vejde v platnost.
„Elektronický obchod bude klíčovou prioritou nového mandátu komise, zejména posílení opatření, která zabrání vstupu nevyhovujících výrobků na trh EU,“ uvedl mluvčí Evropské komise.
Zdroj: Financial Times, Irish Time