Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Sperma pod kontrolou smartphonu

redakce 26.03.2017

 Nová aplikace je určena k testování, zda má muž své spermie v pořádku. Tato aplikace zatím existuje pouze v testovací verzi, protože se čeká na povolení od příslušných orgánů Spojených států.

Kapitoly článku

 

b9464ee5124c04a4 Kvalita spermatu by mohla být posuzována levným a snadným způsobem pomocí chytrého telefonu. Američtí vědci vytvořili systém pro kontrolu spermií pro domácí použití a publikovali tuto metodu v časopise „Science Translational Medicine“. Tento test by mohl být stejně jednoduchý a použitelný v soukromém prostředí, jako těhotenský test pro ženy. Tato metoda by dala šanci bezdětným párům.

Celosvětově až dvanáct procent mužů má problémy s plodností, píší vědci ve svém článku. Pro mnoho mužů je ale překážkou testování kvality jejich spermií. „Muži mají poskytnout vzorek spermatu v místnostech v nemocnicích, což je situace, v níž se často cítí stresováni, zklamaní a podléhají pesimismu,“ vysvětluje vedoucí studie Hadi Shafiee z Harvard Medical School v Bostonu (stát Massachusetts, USA). „Chtěli jsme proto mužům nabídnout test plodnosti, který je podobně jednoduchý a levný jako těhotenský domácí test.“

obrazek-2 Testovací systém, vyvinutý u nich sestává z přístroje, který je připojen k telefonu. Připravený vzorek spermatu se nanese na podložku, která je pak zasunuta do přístroje s optikou. Kamera pak analyzuje vzorek a dokáže v něm během pěti vteřin určit koncentraci a pohyblivost spermií. Aplikace sama provádí muže jednotlivými kroky, které má během zkoumání spermatu provádět. Materiálové náklady na test by podle výzkumníků neměly překročit ekvivalent čtyř eur.

Tým vedený Hadi Shafiee testoval systém na 350 vzorcích spermatu a porovnal přesnost s běžnými způsoby pro vyhodnocování kvality spermatu. Výsledek je velmi pozitivní a pozoruhodný. Systém totiž umožňuje spolehlivé hodnocení kvality spermií na základě kvalitativních kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO). S přesností asi 98 procent byly nalezeny vzorky s koncentrací nižší než 15 milionů spermií na milimetr a/nebo byl nalezen počet pohyblivých spermií nižší než 40 procent.

Identifikace odebraných vzorků spermatu je dobrá tak, jako u běžných způsobů vyhodnocování, tj. manuální nebo počítačové posuzování kvality spermií pod mikroskopem. Systém je vhodný k použití, takže v zásadě může nahradit tradiční, pracné a nákladné procesy, píší vědci. Počítačové metody chyběly v mnoha centrech pro ověřování plodnosti nebo v menších nemocnicích. Tam byly používány většinou manuální metody, které jsou nákladné a také velmi subjektivní. Vědci dále ve své studii prokázali, že testy jsou vhodné i pro nezkušené uživatele.

Dalším objektem nasazení této metody je vasektomie, tedy lékařský zákrok, kdy chtějí být muži sterilizováni přerušením chámovodů. Po jeho provedení je možné zkontrolovat úspěch této operace, kdy pacienti musejí pravidelně kontrolovat po dobu několika týdnů, zda jejich sperma je skutečně bez spermií. Byla by to velká výhoda pro pacienty, aby nemuseli chodit k lékaři, ale mohli by si jednoduše provádět testy doma.

Lepší kontrola než pomocí lidského oka

Je fascinující a v některých případech jistě i užitečné, aby bylo možné provádět kontroly mimo objekty nemocnic, říká Hans-Christian Schuppe, předseda Německé společnosti pro reprodukční medicínu (DGRM). „Domácí testování by však měla sloužit pouze jako orientační a v žádném případě nenahradí profesionální osobní poradenství u lékaře.“

Počítačové systémy nenahradí zkušenost odborníka, jehož názor by měl být brán v úvahu, pokud jde o celkové posouzení kvality spermatu, upřesňuje ještě Schuppe. „Zkušený lékař bere v potaz i jiné parametry, než jen počet a pohyblivost spermií. Může hodnotit jejich tvar a zjistit, zda se ve vzorku nenacházejí i jiné buňky, které by mohly sloužit jako důkaz poruch funkce varlat nebo jiných onemocnění.“

Na druhé straně je otázkou, zda muži nebudou na domácím testu vydělávat. „Mám z mé zkušenosti pocit, že mnozí muži a páry jsou informací z internetu zcela ohromeni. V této citlivé oblasti však lékařská pomoc musí být stále prioritní.“


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme