Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Špión v obyváku: smart TV pořizují každou sekundu několik snímků obrazovky a posílají je výrobcům

Josef Mika 06.10.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Chytré televizory se své uživatele snaží přechytračit. Podle nové studie totiž moderní smart TV pořizují každou sekundu snímky obrazovky. Ukážeme vám, jak tomu můžete zabránit.

Mezinárodní výzkum zjistil, že chytré televizory Samsung a LG pravidelně pořizují snímky obrazovky. Tato zjištění z Velké Británie, Španělska a USA ukazují, že zařízení jsou aktivní i při používání externích zařízení, jako jsou herní konzole nebo notebooky, prostřednictvím připojení HDMI. 

Studie ukázala, že televizory Samsung pořizují snímek obrazovky každých 500 milisekund, zatímco televize LG každých deset milisekund. Tato data se pravidelně odesílají na servery výrobců: Samsung odesílá snímky obrazovky každou minutu, LG každých 15 sekund. Ne všechny screenshoty však nutně končí na serverech. Obsah z Netflixu a dalších aplikací třetích stran nebo videa z YouTube, která jsou zrcadlena ze smartphonu nebo notebooku, se neodesílají. Sledování se týká především pozemních televizních vysílání a zařízení připojených přes HDMI.

Smart TV pořizují snímky obrazovky: jak tomu můžete zabránit

Sledování TV
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)
Výrobci chytrých televizorů sledují prostřednictvím snímků obrazovky, co my sledujeme - alespoň u zařízení Samsung a LG.

Tým výzkumníků vysvětluje: "Tato funkce, známá jako automatické rozpoznávání obsahu (Automatic Content Recognition – ACR), se používá k mapování chování při sledování za účelem zobrazení cílené reklamy."

Uživatelé mohou sledování ACR deaktivovat v nastavení soukromí chytrých TV. V případě Samsungu to lze provést v části "Support/Podpora" a "Podmínky používání" deaktivací položky " Viewing Information Services/Služby sledovacích informací". U modelů LG je třeba vypnout funkci "Live Plus". To však vyžaduje projít šest až jedenáct(!) různých možností v nastavení televizoru.

Mohlo by vás zajímat

Tato zjištění posilují kritiku ochrany údajů u chytrých televizorů. V minulých letech na ně opakovaně upozornilo už více organizací, mezi jinými například německý Spolkový kartelový úřad. Uživatelé TV zmíněných značek by si těchto rizik měli být vědomi.

Zdroj: t3n.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme